BPA-free

Dbać o zdrowie możemy poprzez uprawianie sportu, jedzenie zdrowego i zbilansowanego posiłku,  jak i również poprzez wybieranie odpowiednich materiałów wykorzystywanych do produkcji przedmiotów codziennego użytku. Wbrew pozorom mają one ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego ostatnimi czasy wszędzie słyszymy stwierdzenie BPA-free.

owoce6

BPA to w pełnej nazwie Bisfenol A, czyli organiczny związek chemiczny, używany do produkcji poliwęglanu. Wykorzystywany jest on powszechnie w opakowaniach, pojemnikach na napoje, płytach, soczewkach i w większości produktów tzw. „plastikowych”. Poliwęglan jest często wykorzystywanym materiałem, ponieważ ma wysoką odporność na pęknięcia czy inne uszkodzenia. Dlatego powszechnie używany jest również do produkcji butelek dla dzieci, talerzyków, kubeczków czy smoczków. Użycie go zapewnia nas, że przedmiot który został wykonany z jego udziałem, upuszczony na ziemię nie pęknie lecz jedynie odbije się od podłogi.

tani-poliweglan-lity-eco-eko

Takie pozorne „zabezpieczenia” wykorzystywane, są również przy produkcji modułów wyciskających w sokowirówkach lub innych sprzętach domowego użytku. Ma to chronić dany element przed przypadkowymi uszkodzeniami podczas upadku. Taka ochrona jest jednak pozorna i powierzchowna. Materiał ten chroni nasz sprzęt, lecz nie chroni on nas przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w nim zawartych. Szczególnie niebezpieczny staję się pod wpływem podwyższonej temperatury, przy wyszczerbieniu i następnie bezpośrednim kontakcie z żywnością, czy przy kontakcie z kwasami i enzymami z warzyw i owoców. Największe jednak kontrowersje budzi fakt, że materiał ten wykorzystywany jest do produkcji przedmiotów codziennego użytku, które maja bezpośredni kontakt z żywnością.

Prowadzone badania dowodzą, że przedmioty zawierające BPA są szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą wywoływać choroby tj. rak piersi, rak prostaty, choroby serca czy cukrzycę. Ze względu na nieustanną styczność ze związkami chemicznymi i substancjami toksycznymi, które niszczą nasze zdrowie, mając możliwość wyboru między produktem BPA, a BPA free warto wybrać ten, który zatroszczy się o nasze zdrowie. Szczególnie ważne jest to przy produkcji przedmiotów do kontaktu z dziećmi. Butelki do karmienia maja po pierwsze bezpośredni kontakt z pożywieniem, poddawane są działaniu wysokim temperaturom i mają największe szanse na uszkodzenia. Po drugie działanie BPA na małe dzieci jest kilka razy bardziej szkodliwe niż działanie tego związku na dorosłych.

axlerim_prezentacja_2_mini

Materiałem, którym zastępowany jest poliwęglan to ultem i tritan. Jest to plastik ośmiokrotnie trwalszy niż poliwęglan. Wykorzystywany w blenderach wysokoobrotowych i wyciskarkach wolnoobrotowych daje nam pewność, że bez żadnego uszkodzenia wyciśniemy sok nawet z najtwardszych warzyw jak np. marchewka, burak czy seler. Wykorzystywany jest do produkcji narzędzi chirurgicznych jak i stosowany jest przy budowie promów kosmicznych. Co najważniejsze nie reaguje on również z kwasami soków. Dlatego elementy wyciskarek wykonane z tych materiałów nie ulegają osłabieniu pod wpływem działających na nie kwasów i enzymów, będących w wyciskanych warzywach i owocach. Nawet po długim czasie użytkowania tych sprzętów nic się z nimi nie stanie i na pewno nie będą się kruszyć.

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (17)