Dieta dr Budwig i prasa Yoda.

Witam, w tym artykule chciałabym Wam przybliżyć życiorys osoby, która opracowała unikatową terapie mającą wpływ na leczenie wielu przewlekłych chorób za pomocą olei. W drugiej zaś części mojego artykułu opisze produktu, który ułatwi stosowanie się do tych zaleceń.
Pass_Budwig-JohannaPierwszą odkrywczynią korzystnych właściwości olei była niemiecka biochemik
dr Johanna Budwig (1909-2003).
Dr Budwig była bardzo uzdolnioną kobietą, otrzymała podwójny tytuł doktora z dziedzin nauk przyrodniczych i biochemii. Ponadto ukończyła fizykę, biologię, farmacje i botanikę, została również przeszkolona w zakresie medycyny. Działania na polu nauki pozwoliły stać się jej światowym autorytetem w obszarze biochemii tłuszczów i terapii cywilizacyjnych chorób odpowiednią dietą. Nominowana była aż siedmiokrotnie do Nagrody Nobla (każdą nominacje podważali producenci żywności z obawy o zmniejszenie swoich zysków; uzyskanie nagrody dałoby potwierdzenie skuteczności diety dr Budwig i zmianę nawyków żywieniowych ludności).
Otworzyła zatem swoja prywatną klinikę, w której praktykowała własne metody leczenia. Pod jej opieką wyzdrowiało ok 90% pacjentów chorych na nowotwór. Osoby te, przeszły już leczenie środkami farmaceutycznymi i były skazane przez innych lekarzy na śmierć. Dieta
dr Budwig działa jednak nie tylko na nowotwory lecz również na choroby takie jak: miażdżyca, dermatozy, cukrzyca, arterioskleroza i inne dolegliwości cywilizacyjne. Jej metody uzdrawiania były w następnych latach kilkakrotnie badane i zawsze potwierdzała się ich skuteczność.

Chemiczny opis dziania terapii dr Budwig

Dieta dr Budwig zakłada, że przyczyną długotrwałych chorób jest niedobór we krwi Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych (NNKT). Pożądane właściwości kwasów tłuszczowych zawartych w olejach tracimy podczas ich podgrzewania, gotowania, czy w połączeniu z przyprawami np. przy marynowaniu.
Trzymiesięczna terapia uzupełniająca niedobory tych składników odżywczych, farmakologicznymi metodami, pozwoliła na zaobserwowanie zahamowania i wręcz cofania się choroby. Po tym doświadczeniu dr Budwig odkryła idealne połączenie dwóch naturalnych składników, które gwarantują nam dostarczenie ważnych elementów odżywczych usprawniających procesy życiowe. Połączenie oleju lnianego i chudego twarogu daje jedno z idealnych, naturalnych lekarstw. Ważne jest jednak, by spożywać je razem w postaci pasty. Dopiero w takiej formie, rozpoczynają korzystne reakcje biochemiczne. W chemicznym wielkim skrócie, proteiny siarkowe (z twarogu) ułatwiają przyswajanie nienasyconych kwasów tłuszczowych (z oleju) co przyśpiesza wchłanianie ich pożądanych składników do organizmu.

pasta-zdrowotna

Po zadowalających rezultatach w hamowaniu nowotworów, zaczęto stosować dietę dr Budwig również w schorzeniach tj.: nowotwory łagodne i złośliwe, arytmia, miażdżyca, obłuszczenie wątroby, ataki i zawały serca, problemy trawienne, astma oskrzelowa, wady wzroku i słuchu, wrzody żołądka, artretyzm, choroba Alzheimera, problemy dermatologiczne, stwardnienie rozsiane, schorzenia wieku starczego, schorzenia prostaty, reakcje autoimmunologiczne, cukrzyca, schorzenia woreczka żółciowego, depresja, problemy z pamięcią.

 

Należy zwrócić uwagę, iż osoby zdrowe mogą stosować tę terapię seriami, zapobiegawczo. Osoby obciążone genetycznie, przez wcześniejsze występowanie tych chorób w rodzinie powinny ją jednak stosować w sposób ciągły.

 

Zalecenia przy diecie dr Budwig:

– wyłącznie korzystać z oleju lnianego, tłoczonego na zimno i nieoczyszczonego

– olej lniany trzeba spożywać w postaci pasty codziennie (sam olej nie daje pożądanych efektów!)

– pół godziny przed posiłkiem należy wypić co najmniej pół szklanki świeżo wyciśniętego soku lub wody

– codziennie zalecane jest wypicie ok 2 litrów wody, można również zastąpić ją sokami wyciskanymi na świeżo

– należy spożywać jedynie świeże produkty, nie zawierające chemicznych dodatków czy też przetwarzanych chemicznie

– jeśli jest to możliwe to w ciągu dnia przebywać jak najdłużej na słońcu i na świeżym powietrzu

nie stosować oleju lnianego tłoczonego na zimno do smażenia !!!

Co wolno spożywać przy stosowaniu diety:

Założeniem diety jest zapewnienie organizmowi pokarmów zawierających najwięcej tłuszczów omega-3, błonnika, węglowodanów i antyoksydantów, należy więc spożywać:

– soki owocowe

– soki warzywne – z szczególnym nakreśleniem na warzywa kapustne i brokuły

– świeże owoce

– zboża – chleb, płatki z nie oczyszczonych ziaren

– ryby

– zmielone siemię lnianego

– produkty fermentacji mlekowej

– produkty naturalnie słodkie – figi, daktyle, winogrona

Produkty zakazane przy stosowaniu diety dr Budwig:

– tłusty nabiał

– margaryny, majonezy itp.

– smażone produkty

– sztuczne słodziki – można zamienić na miód lub naturalny sok winogronowy

Oczywiście skuteczność trapi wiąże się z rygorystycznym planem diety według Pani doktor. Szacowany czas całkowitego powrotu do zdrowia jest to około 5 lat. Trapi tej nie należy stosować z radio czy chemioterapią. Dieta jest mocno oczyszczająca co w połączeniu z tymi metodami leczenia może być zbytnio obciążająca organizm.

Kupne oleje lniane w porównaniu z uzyskiwanymi przez własne prasy do oleju

Olej lniany jest niestety bardzo wrażliwy na czynniki środowiskowe. Najlepiej dlatego wykorzystywać go zaraz po uzyskaniu. Jeżeli jednak musimy przechowywać, należy przetrzymywać go w butelkach z ciemnego szkła. Kwasy omega-3 bardzo łatwo reagują ze światłem i tracą swoje korzystne właściwości. Należy także ograniczyć dostęp tlenu, jak również przechowywać w temperaturze poniżej 10 stopni. Wyprodukowany olej lniany najlepiej wykorzystać w przeciągu miesiąca (w późniejszym czasie zacznie on przybierać wartość najzwyklejszego oleju).

 

Jeżeli mamy więc możliwość wytłaczania oleju sami, to warto skorzystać i zużywać go w miarę na bieżąco.

Kupując olej lniany w sklepach należy pamiętać o tym, że jakiś czas stoi on już na pólkach. Powinno się więc odjąć od nich wartość utraconą w czasie magazynowania i przede wszystkim jakość transportu do sklepów (np. czy były przechowywane w odpowiedniej temperaturze). Pożyteczny dla nas olej jest nieoczyszczony i nie poddany filtracji. Zawiera on wówczas cząstki roślinne, które sprawiają, że jest on bardziej aktywny biologicznie i zawiera krótszy termin ważności. Masowi producenci oczyszczają oleje, zmniejszając ich wartość na rzecz dłuższego terminu przydatności. Niektóre firmy starają się to obejść stosując chemiczne środki, które przedłużają wartość olei do 3 miesięcy. Jest to jednak sprzeczne z zasadą dr Budwig, która zabrania spożywania konserwowanych produktów.

Ostatnim ważnym elementem w produkcji oleju jak i całej diety dr Budwig jest stosowanie wyłącznie produktów z upraw ekologicznych. Nie stosuje się tu ani nawozów chemicznych, ani pestycydów.

f4fe894e001a436a4a1be394ebf28758000720fa4a1be395thXGASGV4Jb86373960023cf9f4a1be3a1

Domowe prasy do oleju Yoda

Po tym dość obszernym wstępie naukowo-historycznym przejdźmy do naszej prasy, która pomoże nam w stosowaniu się do powyższej diety.

Otóż prasa do oleju Yoda jest w stanie wytłoczyć ok 80 – 90% oleju będącego w danym surowcu. Najważniejsze w niej jest to, że jest ona prasą do wytłaczania na zimno, więc uzyskujemy 100% zdrowy olej. Dodatkowo produkując olej w domu jesteśmy w stanie zagwarantować sobie jego naturalność, czyli brak barwników, konserwantów, utwardzaczy, czy całej gamy innych dodatków chemicznych.
Wyjątkowość tego urządzenia tkwi również w jego różnorodności co do wytłaczanych produktów. Jesteśmy wstanie wycisnąć olej z nasion oleistych i orzechów. Uzyskamy dzięki niej wiele olei o różnych smakach i właściwościach. Przyznam się Wam szczerze, że dopiero używając prasy Yoda, we własnym domu odkryłam ile jest smaków olei i jak bardzo one się różnią między sobą. Każdy jednak otrzymany przez nas w ten sposób olei będzie stanowił źródło bezcennych składników takich jak: naturalne kwasy omega, naturalne, aktywne enzymy, witaminy, błonnik itp.

kaklala

Cały proces tłoczenia nie stanowi dla nas większego wysiłku i tracenia cennego czasu.
Wystarczy odkręcić pokrywę zabezpieczającą otwór wsadowy, wsypać ziarna i zamknąć pokrywę. Teraz pozostaje nam tylko uruchomić „On/Off” i wybrać na wyświetlaczu odpowiedni materiał, który będziemy wytłaczać
tj. np.:

Penaut – orzechy ziemne, orzechy laskowe, makadamia , migdały, ziarna arganu

Sesame – sezam, mak, ziarna kolendry, ziarna musztardy

Słonecznik – ziarna słonecznika

Rape seed – ziarna rzepaku

Flax seed – nasiona lnu, szałwia hiszpańska, nasiona sosny, nasiona winogron, kmin rzymski

Walnut – orzech włoski, makadamia

Mixed – nasiona dyni, ziarna owoców drzewa arganowego, biały miąższ kokosa.

Po dokonaniu wyboru wciskamy „Start” i czekamy na pierwsze krople oleju. 🙂

yoda_panel

Odpady w postaci wiórek wychodzą całkowicie suche. Wyczuwalna minimalna wilgoć w niektórych odpadach nie jest już olejem lecz wodą zawartą w łuskach czy też łupinach nasion. Nie należy więc się tym martwić. Nie wolno jednak wrzucać twardych łupin do zbiornika wsadowego. Orzechy takie jak: włoskie, ziemne, laskowe czy też makadamia powinny być pozbawione łupiny i dodatkowo jeszcze rozdrobnione.
Uwaga ! Odpad z tłoczenia nie koniecznie też trzeba wyrzucać! Możemy je wykorzystać jako otręby czy też zmielić na mąkę.

 

Prasa ponadto wykonana jest z materiałów najwyższej jakości i bezpiecznych dla naszego zdrowia (czyli BPA-free). Nie jest ona zbyt wielka, więc na pewno wpasuje się w naszą kuchnie.
Mamy oczywiście również wybór w kolorach: czerwony, zielony lub brązowy.

beznazwy

 

Możecie być zaskoczeni, ponieważ po zakończonej pracy wystarczy jedynie przetrzeć tunel z odpadami szczoteczką, która jest dołączona do zestawu.
Warto pamiętać o zaleceniach z instrukcji, że czyszczenie zaczynamy dopiero jak wał prasy będzie chłodny. Nagrzewanie się wału jest celowym procesem, który nie wpływa w żaden sposób na jakość uzyskanego oleju. Temperatura tłoczenia sięga maksymalnie 40 stopni i jest bezpieczna dla ważnych substancji odżywczych. Takie nagrzewanie się, ułatwia  jedynie odprowadzanie wytłoczyn i finalne ich wysuszenie. Otrzymany przez nas olej na pewno będzie dalej pełnowartościowy.

 

Producenci przewidzieli kilka skrajnych przypadków podczas używania prasy i zastosowali do nich odpowiednie zabezpieczenia, tj. przed: awarią silnika czy też przed przypadkowym zostawieniem włączonego urządzenia.
Prasa Yoda może pracować w czasie ciągłym 45 min. Nie musimy się zbytnio martwić jeśli przekroczymy ten czas, ponieważ prasa sama nam się wyłączy. Jest również na tyle „inteligentna”, że ponownie nie da nam się uruchomić wcześniej niż ona sama będzie na to gotowa (szacowany czas przerwy to 30 min.).
Kolejne zabezpieczenie chroni przed ciężkimi do wytłoczenia elementami. Wówczas prasa także nam się zatrzyma i będziemy musieli użyć przycisku „Rewers” by cofnąć to co mogło ją przyblokować.
Pomyślano również o zapominalskich. 🙂 Zastosowano tu automatyczne wyłączanie prasy. Zatrzyma się po 1 min i całkowicie wyłączy po 5 min., gdy w zbiorniku nie będzie już żadnego ziarna.

Dla mnie praca z tym urządzeniem to czysta przyjemność i na pewno dzięki niemu zwiększył się mój asortyment olei w kuchni. Łączenie różnych olei z odpowiednimi potrawami wpływa na całkowitą zmianę ich smaku. A my zyskujemy jednocześnie w łatwy sposób kolejną porcje zdrowia.

 

No Comments Yet.

Leave a comment