Dlaczego warto wypijać świeży sok z rana?

Powszechnie wiadomo, że śniadanie top najważniejszy posiłek w ciągu dnia i w związku z tym powinno być zdrowe. Aby jeszcze lepiej odżywić i przygotować organizm do dnia pełnego wyzwań przed śniadaniem warto wypić świeżo wyciskany sok, którego pozytywne właściwości są nieocenione. Stąd właśnie pomysł przygotowania listy korzyści jakie przyniesie nam wypicie świeżo wyciskanego soku z warzyw i owoców na rozpoczęcie nowego dnia.

Dodaje energii lepiej niż kawa

Rano wielu z nas potrzebuje rozbudzenia i najczęściej jako taki energetyczny napój wybieramy kawę. Jest to jednak bardzo krótkofalowe rozwiązanie, a po nagłym zastrzyku sił następuje często nagły ich spadek. Wypicie soku dzięki dostarczeniu całej gamy składników odżywczych pobudzi organizm do życia na długie godziny, nie powodując przy tym żadnych nieprzyjemnych skutków ubocznych.

66a815b93ed9b6494a8ab5c5b7a3fa2bWzrost energii następuje również poprzez zasadotwórcze działanie soku, który odwracając
skutki zakwaszenia spożywanymi przez nas przetworzonymi produktami, przywraca naturalną równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Odwrotne działanie ma natomiast kawa, która działa zakwaszająco, dając jedynie chwilowe, złudne poczucie przypływu energii spowodowane działaniem substancji psychoaktywnej jaką jest kofeina. Uzyskanie prawidłowego pH komórek naszego organizmu działa zdecydowanie bardziej długofalowo, skutkując m.in. poprawieniem jakości snu, polepszeniem funkcjonowania układu nerwowego, a co za tym idzie lepszym samopoczuciem i wzrostem chęci do życia. I to jest właśnie to czego najbardziej potrzebujemy każdego ranka;)

Nawodnienie po nocy

Aby każda komórka naszego organizmu funkcjonowała prawidłowo musi być dobrze nawodniona. Dzięki właściwej ilości wody nasz mózg może sprawnie funkcjonować, a krew utrzymywać prawidłowe ciśnienie. Od stopnia nawodnienia zależy nie tylko zdrowie, ale również nasz wygląd, gdyż nawilżona skóra będzie elastyczna, napięta i promienna. Świeżo wyciskane soki to najlepsza forma wody, jaką możemy dostarczyć naszemu organizmowi. Jest to bowiem woda naturalnie związana w komórkach roślinnych, którą uwalniamy do soku w procesie powolnego tłoczenia.

Regulacja trawienia

Świeżo wyciskany sok z rana doskonale pobudzi perystaltykę przewodu pokarmowego oraz ułatwi trawienie kolejnych posiłków w ciągu dnia. Dzięki metodzie powolnego wyciskania w soku pozostaną również enzymy, które w naturalny sposób wspomogą pracę układu pokarmowego. Wpłynie to na lepsze przyswajanie składników odżywczych i stanowić będzie profilaktykę zdrowotną.

DetoksykacjaDSC_0072

Z rana po nocy przywykliśmy myć twarz i zęby. Podobnie zanim zaczniemy jeść śniadanie dobrym pomysłem będzie wstępne oczyszczenie przewodu pokarmowego. Umożliwi to zrobienie miejsca oraz ułatwienie wchłaniania nowych składników odżywczych. Szczególnie cenna będzie ta
cecha soków, jeżeli poprzedniego dnia zanadto zatruliśmy swój organizm np. ciężkostrawnym jedzeniem bądź alkoholem. Oprócz porannego oczyszczenia warto również (szczególnie w okresie wiosennym) wprowadzić jeden dzień w tygodniu na samych sokach. Taka sokowa dieta/post to chwilowe wytchnienie dla przeciążonego układu pokarmowego, a jednocześnie wspomaganie procesu odchudzania.

Wsparcie zdrowia i kondycji

platforma_aktywnosc_fizyczna_1Każdego dnia w naszym organizmie umierają setki komórek, a na ich miejsce tworzone są nowe. Aby nowo powstałe komórki były zdrowe i odporne na choroby organizm musi mieć dostęp do najwyższej jakości budulca, czyli składników odżywczych. Najlepszą i najszybszą formą ich dostarczenia jest właśnie płynna forma witamin, minerałów i enzymów, jaką jest niewątpliwie sok. Ważną rolę odgrywa również wysoka gęstość odżywcza soku, dzięki któremu zamiast zjadania przykładowo kilograma surowej marchwi (co jest średnio możliwe) możemy z łatwością wypić szklankę soku marchwiowego i będzie on uboższy jedynie o błonnik nierozpuszczalny. Sok z rana wesprze więc prawidłową pracę układu immunologicznego czy nerwowego. Ponadto pomoże w stawieniu czoła stresom planowanego dnia, szczególnie jeśli czeka nas ważny egzamin, zawody sportowe czy podróż.

Szczupła sylwetka

Sok może okazać się również sposobem na zapobieganie przybieraniu na wadze m.in. poprzez hamowanie napadów tzw. wilczego głodu. Poprzez fakt dostarczania niezbędnych składników odżywczych sok zmniejsza ochotę na podjadanie w ciągu dnia. Dzieje się tak, gdyż głód to sposób informowania nas przez organizm nie tylko o brakach energii, ale również o niedoborze substancji odżywczych. Stąd u osób z nadwagą mimo pozornie dobrego stanu odżywienia obserwuje się często niedożywienie tzw. jakościowe. Aby sok był gęsty odżywczo, a jednocześnie nie zawierał zbyt wiele kalorii warto skupić się na komponowaniu soków głównie warzywnych, gdyż słodkie i pyszne w smaku owoce dostarczają jednak łatwo przyswajalnego cukru. Należy pamiętać że nadal są to cukry o wiele zdrowsze niż te z batonika czy prosto z cukierniczki.

DSC_0067Wysokiej jakości sok uzyskamy poprzez powolne wyciskanie warzyw i owoców, które pozwoli na zachowanie wszystkich substancji odżywczych, nawet tych wrażliwych na temperaturę czy utlenianie. Najkorzystniejszym wyborem będzie więc używanie wyciskarki wolnoobrotowej wykonanej z najwyższej jakości materiałów, o sprawdzonej wysokiej wydajności.

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (8)