Domowe oleje aromatyzowane

pobrane-1Na półkach sklepowych i w programach kulinarnych ostatnimi czasy królują oleje aromatyzowane. Możemy je spotkać z rożnymi dodatkami takimi jak: rozmaryn, bazylia, tymianek, czosnek i jeszcze w wielu innych możliwych kombinacjach. Jest to oczywiście bardzo fajne rozwiązanie, ponieważ tłuszcz bardzo dobrze przenosi wszelkie aromaty, więc dodając go w takiej postaci do naszych potraw możemy otrzymać całkowicie inne doznania smakowe.

 

Bardziej wyrazisty zapach samego czystego oleju, możemy otrzymać jeżeli nasiona wytłoczymy pobranesami na domowej prasie Yoda. Osoby, które próbowały domowego oleju tłoczonego na zimno zapewne potwierdzą, że jest on całkowicie inny w smaku niż kupne oleje tłoczone na zimno. Posiadają one głębie wyrazistego smaku szczególnie olej z pestek dyni, lnu, orzechów czy ze słonecznika.
Oleje te już w czystej postaci, bez żadnych dodatków ziół dodadzą naszym potrawą wyszukanego i odmiennego smaku. Dlatego są świetnym dodatkiem do sałatek, makaronów, dresingów, warzyw czy pizzy. Dodatkowo oczywiście również możemy wzbogacić je o smak naszych ulubionych ziół i przypraw.

 

Potrzebujemy do tego ziół, oleju dobrej jakości i szklanego pojemnika.
Ważne jest jednak, aby produkty, które chcemy zalać olejem były świeże, nie miały żadnych śladów pleśni czy nadgnicia, być dokładnie umyte i wysuszone. Pojemniki w których będziemy przechowywać olej powinny być wykonane z ciemnego szkła i również zostać wcześniej wyczyszczone i wyparzone. Do aromatyzowania najlepiej używać oleju słonecznikowego, rzepakowego lub oliwy z oliwek. Jeżeli chcemy uzyskać intensywniejszy smak przyprawy w oleju należy wybrać taki olej, który swój smak mam mniej wyrazisty.

Do aromatyzowania olejów możemy używać:

  • bazylii
  • oregano
  • rozmarynu
  • tymianku
  • chili
  • czosnku
  • imbiru
  • i innych ziół

z19695163q

Przygotowanie takiego oleju trwa chwile. Wystarczy włożyć ulubione zioła do butelki i zalać je całkowicie olejem. Butelki możemy przez 10 min potrzymać w ciepłej kąpieli wodnej (aby przyśpieszyć czas przejścia smaku), a następnie co 2 dni należy potrząsnąć całą zawartością. Olej powinien w całości pokrywać zanurzony w nim produkt. Gdy zużyjemy już część oleju i gałązki np rozmarynu zaczną wystawać, należy uzupełnić poziom oleju lub wyciągnąć całkowicie rozmaryn w celu zapobiegnięcia jego zepsucia się. Olej może myć już gotowy do spożycia nawet po 24 godzinach, chociaż najbardziej wyrazisty smak uzyskujemy dopiero po około tygodniu. Należy przechowywać go w chłodnym, suchym miejscu.

imagesOleje w połączeniu z niektórymi ziołami możemy również wykorzystywać w kosmetyce i jako lekarstwo. Przykładem takiego oleju może być jego połączenie z oregano. Sprawdza się świetnie przy grzybicach, jako maść w stanach chorobowych lub w formie inhalacji przy infekcjach górnych dróg oddechowych i astmie. Możemy stosować go również w połączeniu z olejem kokosowym przy terapii ssania oleju (opisana w artykule „Tajemnicza terapia ssania oleju.”) lub stosować zapobiegawczo w formie syropu przy osłabieniu organizmu.

No Comments Yet.

Leave a comment