Jak oczyścić organizm?

Temat oczyszczania organizmu z toksyn tak naprawdę był już poruszany przez nas kilkukrotnie w różnych naszych wpisach. Działanie oczyszczające tak samo jak i odżywiające organizm ma bardzo wiele produktów, które w łatwy sposób jesteśmy w stanie wkomponować w naszą dietę. Najważniejszą zasadą zdrowego odżywiania jest spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych. Dzisiaj postanowiłam opisać kilka z nich, które mają działanie oczyszczające.

 

Dróg, którymi toksyny i zanieczyszczenia dostają się do naszego organizmu jest bardzo wiele. Pierwszymi najbardziej niezależnymi od nas są drogi oddechowe. Niestety to co wdychamy nie zależy całkowicie od nas. Obecnie na ten problem rozwiązaniem są maski antysmogowe, opisane we wcześniejszym artykule. Innymi drogami dostawania się toksyn do naszego organizmu jest skóra i używane przez nas kosmetyki, jak również jedzenie. Niestety na niektóre czynniki nie mamy bezpośredniego wpływu dlatego powinniśmy wyeliminować te, którymi trujemy się trochę z własnej woli. Takimi czynnikami są np.:

Wszystkie te czynniki powodują gromadzenie się toksyn i metali ciężkich w naszym organizmie, co prowadzi do powstawania różnych chorób i dolegliwości. Organizm pewną część zgromadzonych zanieczyszczeń jest w stanie usunąć sam, jednak gdy stężenie jest zbyt duże musimy pomóc sobie sami. Pierwszymi objawami zanieczyszczonego organizmu są np.:

  • częste bóle głowy
  • osłabienie
  • rozdrażnienie
  • problemy skórne
  • wypadanie włosów
  • łamanie paznokci
  • zaparcia
  • kłopoty ze snem

Najlepszym sposobem na oczyszczenie organizmu jest ograniczenie spożycia białego cukru, słodyczy, żywności przetworzonej i zawierającej konserwanty. Wprowadzić należy jednocześnie do naszego menu kilka produktów o działaniu oczyszczającym. Dopiero taki połączenie pozwoli cieszyć nam się zdrowiem i pięknym wyglądem przez cały czas. Stosowanie jednorazowych kuracji oczyszczających oczywiście też będzie korzystne, jednak uważam, że jedynie systematyczność przynosi prawdziwe efekty.

Co warto wprowadzić do diety, aby regularnie oczyszczać nasz organizm?

Soki – soki to doskonały sposób, by dostarczyć łatwo przyswajalnych wartości odżywczych, które wzmocnią nasz organizm.

Koktajle – to źródło błonnika i pektyn, które usprawniają pracę naszego układu trawiennego wymiatając z jego zakamarków wszystkie zalegające produkty przemiany materii. Koktajle to idealny sposób na łączenie warzyw, owoców z ziarnami i kaszami, które również są bogatym źródłem błonnika i wartości odżywczych. Dzięki blenderom wysokoobrotowym każdy nawet najtwardszy produkt jesteśmy w stanie zblendować na gładką, łatwo przyswajalną masę.

Do zrobienia soku lub koktajlu najlepiej dodawać duże ilości:

cytryny – wspomaga prace wątroby, ułatwia rozpuszczanie się kamieni żółciowych i działa zasadotwórczo.

buraka – działa odkwaszająco i oczyszczająco, zawiera składnik wpływający na pracę wątroby, reguluje poziom glukozy i cholesterolu.

kapusty – również ta kiszona wspomaga oczyszczanie z toksyn, zawiera probiotyki wspomagające mikroflorę układ pokarmowego.

zielenina typu natka pietruszki, seler naciowy, szpinak, jarmuż – ze względu na obecność chlorofilu wspomagają detoksykację, oczyszczają jelita, wątrobę i krew.

żurawina – działa antybakteryjnie, szczególnie na drogi moczowe, moczopędnie ułatwiając tym samym detoksykację

kasza jaglana – działa zasadotwórczo i poprawia trawienie.

siemię lniane – ma bardzo szeroką gamę form spożywania i każda z nich daje nam tyle samo korzyści. Możemy jeść zmielone dodane do sałatek, jako dodatek do koktajli czy w formie oleju tłoczonego na zimno. Zawiera duże ilości kwasu Omega-3 i błonnika, który działa na zasadzie miotły, wymiatając wszystkie toksyny.

Zielona herbata – reguluje trawienie, oczyszcza organizm z zalegających produktów przemiany materii, a obecne w niej katechiny przyspieszają spalanie tłuszczy.

Woda – szczególnie ta zjonizowana, nawadnia każdą komórkę naszego ciała, pobudzając do pracy i wspomagając usuwanie toksyn. Pamiętajmy, że wodę usuwamy nie tylko drogą moczową lecz również przez skórę.

Aktywność fizyczna – jak to mówią w zdrowym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna pozwala nam na pozbycie się stresów, które również przyczyniają się do zanieczyszczania organizmu, jesteśmy w stanie przez pot usunąć więcej toksyn, a jednocześnie dzięki aktywności wytwarzamy hormon szczęścia, który poprawia nam nastrój.

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (24)