Jak zrobić idealny koktajl

No i lato mamy już w pełni.
Temperatury cały czas trzymają wysoki poziom, a nasze blendery i wyciskarki wreszcie mogą „być w swoim żywiole”. Mamy w tym okresie najlepszy, stały dostęp do świeżych warzyw i owoców, więc mam nadzieje, że go odpowiednio wykorzystujecie. Bo przecież przy takich temperaturach nic lepiej nie smakuje z jedzenia jak pożywny i chłodny koktajl.

Koktajle tak samo jak i soki, są dla nas bardzo wygodne. Szczególnie doceniane są przez mamy, które mogą w nich ukryć przeróżne warzywa i owoce dla swoich dzieci. Niestety koktajle i soki, które możemy kupić w marketach i innych miejscach handlowych również mogą kryć w sobie przeróżne składniki, niekoniecznie dla nas korzystne. Są to oczywiście cukry i konserwanty. Robiąc więc takie napoje w domu, mamy pełna kontrolę tego co pijemy.

20160620_150336

Jeżeli chodzi o koktajle najlepiej je robić w blenderach wysokoobrotowych. Będziemy mieli jednocześnie smaczne i super pożywne danie, z racji na dużą ilość błonnika. Mowa tu oczywiście o nierozpuszczalnym błonniku, który daje uczucie sytości (ponieważ wszystko to co wrzucimy do blendera zostanie przetworzone na koktajl).

wyciskarka-zebra-2_85331Możemy jednak zrobić koktajl w wyciskarkach wolnoobrotowych, na specjalnym sicie z grubymi oczkami. Taki koktajl również będzie gęsty, lecz będzie on zawierał mniej nierozpuszczalnego błonnika, przez co niektórzy szybciej mogą odczuwać głód. 🙂 Robiąc taki koktajl na wyciskarce nie będziemy musieli dodawać wody, możemy jedynie dodać mleko dla zmiany smaku.

 

 

Jednak żeby nasz koktajl, wyszedł zdrowy i smaczny należy trzymać się pewnych zasad i unikać dodawania do niego:

– słodkich owoców – oczywiście większości z nas koktajle kojarzą się z słodkim napojem, lecz jak we wszystkim należy znaleźć rozsądek. Cukry pochodzące z owoców są oczywiście zdrowsze, ale cały czas pozostają one cukrami i są kaloryczne. Do każdego nawet owocowego koktajlu warto dodać garść zielonych liści. Zrównoważą one słodycz i dodadzą wartości odżywczych.

– cukier – mając tak szeroki wybór owoców, aż żal dodawać go w czystej formie. Należy zwrócić również uwagę na cukry zawarty w lodach. Jest to często wykorzystywany dodatek, który sprawa, że nasz koktajl stanie się bardziej słodki i chłodny, ale wraz z nim dodajemy do naszego koktajlu dużą ilość tłuszczu i cukru. Na to miejsce, aby uzyskać schłodzony napój lepiej na 2 godz przed blendowaniem włożyć nasze owoce do zamrażarki lub dodać kostki lodu.

cukier

– produkty płynne – do każdego koktajlu musimy dodać coś płynnego np. mleko, jogurt czy też sok, ale i tu również musimy być czujni i uważać na ich składy. Jeśli chodzi o mleko to lepiej dodać takie roślinne. Będzie ono lepiej trawione i będzie się lepiej komponowało. A wybór wśród mlek roślinnych jest naprawdę duży: kokosowe, jaglane, migdałowe, ryżowe. Co do soku jest podobnie. Dodanie soku z kartonu nie jest dobrym rozwiązaniem, lepiej dodać sok świeżo wyciskany.

– masło orzechowe – coraz bardziej lubiane przez większość z nas i coraz częściej dodawane do różnych produktów. Dla wszystkich jego smakoszy zalecam maksymalnie jedną łyżeczkę. Proponuje ewentualnie spróbować i zamienić go na siemię lniane czy nasiona chia.

uniwersalny_przepis_na_zdrowy_koktajl_2015-09-18_17-22-17

A co zrobić, żeby nasz koktajl był wyjątkowo kremowy i gęsty? Oto kilka złotych rad.

  1. Do zielonych koktajli warto dodać owoce, które zawierają dużo rozpuszczalnego błonnika np. banany, brzoskwinie, gruszki czy awokado. Taki dodatek sprawi, że nas koktajl będzie miał bardziej gęstą konsystencje, a my bardziej syci.
  2. Wyjątkowy kremowy smak otrzymamy jeżeli do koktajlu dodamy mleko roślinne, możemy również dodać wody z kokosa, zwykłej wody lub soku wyciśniętego na wyciskarce wolnoobrotowej.
  3. Mrożone owoce świetnie sprawdzają się jako zagęszczacz koktajlu, a oprócz tego dają efekt chłodzący.
  4. Dodatki odżywcze tj. siemię lniane, słonecznik, orzechy są to super dodatki, które sprawia, że koktajl stanie się bardziej gęsty no i „napakowany” wartościami odżywczymi.
  5. Aksamitnie gładki koktajl to przede wszystkim zasługa dobrego wysokoobrotowego blendera. Dzięki niemu nawet z włóknistych i twardych produktów uzyskamy płynny koktajl, bez wyczuwalnej żadnej cząsteczki. Jak to mówią będzie efekt śmietany.

IMG_20160620_151230

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (16)