Jakie owoce i warzywa powinniśmy kupować, na co zwrócić szczególną uwagę?

Mam tutaj dla Was Kochani naprawdę szereg informacji na temat tego jak, gdzie i kiedy najlepiej kupować owoce/warzywa. Jeśli jesteście ciekawi zapraszam do lektury : )warzywa_1_1

Porad kilka odnośnie tego wszystkiego co robimy przed wypiciem szklaneczki naszego pysznego i ZDROWEGO soku:

1. Najlepiej jest kupować owoce/warzywa w sezonie bo są wtedy najzdrowsze, najświeższe i najlepiej u sprawdzonego dostawcy to już wtedy mamy pewność że nie ma w nich tyle chemii, która jest w naszym przepysznym soczku zbędna. Owoce/warzywa, które kupujemy poza właściwym dla nich sezonem pochodzą zwykle z dalekich krajów, więc zanim trafią do Ciebie muszą pokonać niestety bardzo długą drogę. Brak im cech charakterystycznych dla dojrzałych, dorodnych owoców: barwy, smaku i zapachu. Zapytacie mnie dlaczego, otóż odpowiedź jest prosta: są zbierane a następnie wysyłane nie w pełni dojrzałe, ot i cała tajemnica.

2. Zmysły – to one nam najlepiej podpowiadają co jest dobre a co podejrzane. Kiedy wybierasz owoce/warzywa kieruj się swoimi zmysłami, a wiedz że masz ich do dyspozycji aż 3 – zapach, dotyk oraz wygląd czyli zmysł wzroku. Nie bój się dotknąć czy powąchać dany produkt, to przecież zupełnie normalna rzecz. Mój brat np. zawsze, ale to zawsze „maca” to co kupuje, on po prostu musi dotknąć, powąchać, obejrzeć z każdej strony i dopiero wtedy ładuje to siatki. W sumie to nie tylko on tak robi bo i ja stosuję dokładnie taką samą taktykę wyboru owoca/warzywa. Także nie bójmy się wąchać czy „macać” tego co później ma wylądować na naszym stole czy w naszej szklance.

3. Widzisz napis promocja w koszu z owocami/warzywami, na pewno ; ) każdy z nas jak ma okazję kupić coś taniej to korzysta, ale UWAGA obejrzyj 10 razy to co chcesz kupić i sprawdź czy nie ma tam pleśni czy też jej oznak. Jest to zasada nr 1: NIGDY NIE KUPUJEMY OWOCÓW/WARZYW ZE ŚLADAMI PLEŚNI – NIGDY !!!

4. Kolejna pułapka dla nas wzrokowców to wygląd, wygląd który może nas zmylić. Wybierajmy te owoce/warzywa, które wyglądają naturalnie – ale zaraz się zapytacie co to oznacza naturalnie? Naturalnie to znaczy ni mniej ni więcej jak to że nie wybieramy ogromnych i błyszczących jabłek bo czy jabłko prosto z drzewa tak wygląda? Otóż odpowiedź brzmi NIE, więc takim jabłkom mówimy również NIE. Stosujmy tą zasadę również dokonując wyboru przy innych owocach/warzywach a na pewno wybierzemy to co jest dla nas najzdrowsze : )

5. To co kupujemy w sklepach czy na targach jakoś tam musiało dotrzeć. Zwróćmy uwagę na różnego rodzaju plamy, obicia czy otarcia skórki co może nam sygnalizować to że owoce/warzywa podczas transportu były w niewystarczający sposób zabezpieczone. W takiej sytuacji wybierzmy inne.

6. Naszym pomocnikiem jak już wcześniej wspomniałam jest nasz zmysł węchu. Zachęcam wszystkich do oceniania owoców/warzyw właśnie po zapachu ze względu na to że niektóre owoce takie jak np. melony Kantalupa czy Kasaba mają charakterystyczny zapach, kiedy są dojrzałe. Inne z kolei mogą nabierać kwaśnego zapachu z chwilą, kiedy zaczynają się psuć. Nasz nos nam podpowie że coś tutaj jest nie tak jak powinno.

7. Dotyk – nasz kolejny zmysł pomocnik. Pamiętaj aby dotknąć to co chcesz kupić ale w taki sposób aby nie uszkodzić danego owoca/warzywa, róbmy to delikatnie i z wyczuciem. W końcu prędzej czy później ktoś jednak zakupi przez nas „zmacany” produkt więc starajmy się aby go dodatkowo nie uszkodzić. Twarde owoce takie jak jabłka czy gruszki powin
ny być „twarde“ w dotyku. Z kolei w przypadku brzoskwiń, śliwek, oraz innych owoców z miękkim miąższem, powinniśmy wyczuć tę miękkość w dotyku.

8. Jeśli masz możliwość wyboru pomiędzy owocami/warzywami leżącymi luzem a tymi zapakowanymi w pojemniki, folię, siatki czy też pudełka – pamiętaj ZAWSZE kieruj swoją rękę do tych pierwszych a na pewno będzie to lepszy wybór.

9. No i ostatnia rada, w sumie to taka bardziej ciekawostka. Moja mama kiedyś mi powiedziała że torbę z zakupionymi owocami/warzywami należy podnieść do góry i wtedy ocenić jej wagę. UWAGA! Jeśli odnosimy wrażenie że w stosunku do kupionego towaru Wasza torba jest ciężka to GRATULUJĘ – dokonałeś dobrych zakupów. Nie wiem na ile to wiarygodny sposób ale nie zaszkodzi sprawdzić. My z mamą tak robimy, tzn. robiłyśmy dopóki mieszkałam razem z rodzicami, teraz też staram się pamiętać o tej zasadzie co nie zawsze mi się udaje – ach ta moja pamięć, muszę nad nią popracować : )

1 Response

  1. Bardzo fajny poradnik! Zdecydowanie warto się stosować do kliku rad jeśli chce się dokonać wartościowych zakupów warzyw lub owoców

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (5)