Kuvings C9500 – długo oczekiwane cudo

tytuułKuvings od wielu, wielu lat chce i próbuje (z różnym skutkiem) prześcignąć swojego największego konkurenta na literę „H”. Projektuje i wciąż zmienia tak, aby było lepiej. Zaufanie budzi fakt, że z raz wprowadzonego pomysłu nigdy się nie wycofuje, czyli musi to być pomysł skuteczny, sprawdzony i co najważniejsze – działający w naturze. Tak było z dużym wlotem – tutaj Kuvings B6000 był jedną z pierwszych wyciskarek na świecie z tak wielkim otworem do wrzucania wyciskanych produktów, tak było z stożkowatym wałkiem ślimakowym, który minimalizował do zera używanie popychacza, tak samo sprawa się miała z sitem do sorbetów. Każdy, absolutnie każdy pomysł prędzej czy później pojawiał się u konkurencji w przerobionej wersji, ale nie sposób było nie zauważyć źródła inspiracji. Teraz znowu wszyscy będą mieli co robić i z czego czerpać, bo najnowszy Kuvings C9500 zaskoczył nas (i mnie również) totalnie! A jest czym, bo…

misa

… bo powstała nowa misa. Całkiem. Nie widziałam takiej do tej pory nigdzie, wyjątkowa – bo bez uszczelki na dnie, tej od przymykania wylotu pulpy. Zaskoczenie, prawda? Nie ma silikonowej uszczelki, którą trzeba uważnie montować, nie za dużo, bo sok będzie gęsty i nie za mało, bo uszczelka może wypaść. Dno misy jest całkowicie płaskie, bez żadnych przeżłobień i zbędnych zakamarków, prostsze w czyszczeniu już po prostu być nie może. Pojemność – ok. 500ml i zewnętrzny kształt pozostaje bez zmian. Zmienił się za to c9500_pomaranczeniekapek, teraz jest naprawdę wygodny w uchwycie, sprawia wrażenie bardzo solidnego, a srebrny element z przodu przykuwa wzrok i dodaje elegancji całości. Dodatkowo otwiera się znacznie szerzej, niż w poprzednich modelach i praktycznie zostaje tu wyeliminowany czynnik ryzyka – odginanie niekapka na siłę do góry, teraz po prostu można. 🙂

Wewnątrz misy również znajdziemy nowość. Przeprojektowany został wałek ślimakowy. Materiał pozostał bez zmian, bo tworzywo, z którego wykonywane są wałki wyciskarek, czyli ULTEM, ciężko zastąpić czymkolwiek innym. wałekPrzypomnę, jest to materiał, którego twardość porównywalna jest do twardości szkliwa zębów, jest gładki i nic do niego nie przywiera, dodatkowo jest całkowicie BPAfree, nie reaguje również z kwasami owocowymi. Jednak kształt uległ przeróbkom, które mogą wprawdzie sprawiać wrażenie kosmetycznych, ale zapewniam Was, że tak nie jest. Na wałku Kuvingsa C9500 znajdziemy prawie dwa razy więcej kanałów wyciskających, co skutkuje lepszym rozdrobnieniem, równomierniejszym rozmieszczeniem pulpy w przestrzeni między sitem a wałkiem, a także skuteczniejszym odciskaniem soku, przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości (bo suchsza) wyprodukowanej pulpy. Dodatkowo zmiana kształtu wałka wpłynęła na znaczne zwiększenie ilości soku (o ok 10%) z natek i liści, w porównaniu do poprzednika.

Koszyczek obrotowy wewnątrz misy, który ma za zadanie mieszanie soku i ściąganie kropelek z sita, także się zmienił, a właściwie zmieniły się uszczelki. Mają inny kształt, są trwalsze i skuteczniejsze.

kuvings_porownanie

Sitka zostały dostosowane do nowej misy, również odnieść można wrażenie, że ścianki tworzywa są grubsze. W zestawie podstawowym kupujemy wyciskarkę z jednym sitem – do soków. I tu ciekawostka, sok jest całkiem inny niż w poprzedniku B6000, ten z modelu C jest bardzo płynny, zawiera niewiele błonnika. W końcu miłośnicy soków klarownych doczekali się swojej maszyny z dużym wlotem, hurra!

c9500_sorbet_smooth

Dodatkowo możemy dokupić zestaw dwóch sit deserowych: do przecierów (smoothie, zup – kremów) i sorbetowe (do mielenia, masła orzechowego, hummusu itd). Nowa budowa usprawnia wyciskanie i transport pulpy do wylotu, przy jednoczesnym zachowaniu wytrzymałości i bezpieczeństwa – tworzywo ULTEM oraz braku reagowania z sokiem i jego składnikami odżywczymi – stal chirurgiczna. Łatwiejsze jest również czyszczenie, bo wygoda przede wszystkim!
kuv_silnik_obudowa

Podstawa skuteczności i siły Kuvingsa się nie zmieniła: dalej mamy do czynienia z niezawodnym, indukcyjnym silnikiem o mocy 240W, na którego otrzymujemy gwarancję dziesięcioletnią. Obudowa silnika uległa wysmukleniu, znikły boczne wyżłobienia i krągłości, zyskaliśmy łatwiejsze czyszczenie i mniej miejsca do osiadającego kurzu. Elegancka prostota, tymi słowami można określić wygląd tego cacka. Obudowę znajdziemy w trzech atrakcyjnych kolorach, ale i tu ciągle widać Kuvingsowe przywiązanie do tradycji: biała perła, szara perła i perłowy burgund, tu nie zaskoczy nas nic nowego. Obroty również bez zmian, 50 obrotów na minutę wciąż plasuje Kuvingsowe maszyny na podium, tylko czekam aż kolejne laury konsumenta się posypią!

0_0_productGfx_040667078c56b6e793c430430bdffbe7

W zestawie otrzymamy tradycyjnie już pojemnik na sok, drugi pojemnik na pulpę (obydwawyciskarka-kuvings-b6000-si dostosowane kształtem do wyciskarki, podsuniecie je bardzo blisko i nic się nie zachlapie przypadkiem), wygodny koszyczek czyszczący i dodatkową szczoteczkę manualną, a także książkę z przepisami od Kuvingsa.

I drugą w prezencie od nas, klasyczne „100 najlepszych soków”.

Zdecydowanie, jest to model godny polecenia, sprawdzonej firmy, który ze względu na wszechstronność zastosowania doskonale odnajdzie się w klasycznej i zdrowej kuchni. Wykonany z najwyższej jakości materiałów, tworzyw sprawdzonych przez lata, bezpiecznych zarówno dla zdrowia, jak i substancji odżywczych w soku.

2 Responses

  1. Hej, dzięki za interesujący artykuł.
    Podsumowując do użytku domowego bardziej polecasz kupić C9500 czy B6000?

    • Małgosia Chrzęściewska

      To tak naprawdę zależy od preferencji użytkownika, czy woli sok bardziej mętny, z miąższem i większą zawartością błonnika (B6000) czy lżejszy, szybciej przyswajalny i bardziej klarowny (C9500). Obydwa modele nadają się do użytkowania domowego.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (30)