Maka z młynków Waldner Biotech

Ostatni artykuł poświęcony był Młynkom do zboża Waldner Biotech. Tym razem, chciałabym się skupić na ziarnach i ich zaletach w wytwarzaniu domowej mąki. Dodatkowo, spróbuje zachęcić do większego wykorzystywania mąk bezglutenowych.

combi_star_grafika

Ziarno zbóż, choć niewielkie w swoich rozmiarach zawiera wiele cennych składników odżywczych. Można dzięki nim dostarczyć m.in.: witaminy z grupy B, magnez, żelazo, błonnik i białko. Warto w tym miejscu jednak zaznaczyć, iż wartości odżywcze są różne ilościowo i gatunkowo w różnych odmianach zbóż. Ich skład uzależniony jest także od warunków klimatyczno-glebowych. Wszystkie substancje odżywcze rozłożone są w różnych częściach ziarna. Dlatego tak ważne jest, by robić mąkę z całych ziaren, czyli łuski, bielma i zarodka.
Łuska – zawiera liczne minerały i błonnik. Błonnik, jak wiadomo oczyszcza nasz organizm, przez co pozbywamy się zanieczyszczeń z organizmu.
Bielmo – źródło głównie skrobi i białka.
Zarodek – zawiera wysokiej jakości olej roślinny, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

ziarno-budowa

Wszystkie te składniki zawarte są w mąka pełnoziarnistych i wpływają korzystnie na nasz organizm.

Poszczególne wartości odżywcze mają swój wkład w rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organizmu:

Fosfor – podstawowy budulec układu szkieletowego, zębów, błon komórkowych i mięśni. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu pracy serca i mózgu.

Magnez – odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Niweluje ryzyko zawałów i poprawia krzepliwość krwi.

Żelazo – bierze udział w budowie czerwonych krwinek i transporcie tlenu we krwi.

Cynk – niezbędny do prawidłowego funkcjonowania praktycznie całego organizmu, bierze udział w regulacji ciśnienia, cholesterolu i insuliny.

Błonnik – reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm.

Witaminy z gr B – chronią przed nowotworami, utrzymują równowagę psychiczną i odpowiadają za prawidłowy wzrost.

Ziarna na mąkę najlepiej kupować od sprawdzonych i pewnych rolników. Ważne, by do uprawy zbóż nie stosowano żadnych chemicznych środków. Zdrowe ziarno, możemy dostać również w sklepach z ekologiczną żywnością, które posiadają certyfikaty jakości.

Zakupione ziarno, możemy bez większych obaw i trudności przechowywać w domu. Ziarno w niezmielonej postaci, nawet przy długim przechowywaniu nie traci na swoich wartościach. Należy jedynie unikać wilgoci, temperatury powyżej 22 stopni i co najważniejsze pozwolić ziarnu oddychać. Najlepiej, więc do przechowywania używać płóciennych lub jutowych toreb. Nie należy jednak przechowywać ziarna w foliowych torbach.

Różnica wynikająca pomiędzy świeżo zmieloną mąką, a taką prosto ze sklepu jest prosta. Producenci mąk wykorzystują jedynie do jej produkcji bielmo. Obecność zarodka w mące powoduje szybsze jej psucie się, wywołane jełczeniem tłuszczy w nich zawartych. Dodatkowo, mielenie całych ziaren daje ciemniejszy odcień mąki. Uzyskujemy w rezultacie puste kalorie, pozbawione ważnych wartości będących w łuskach i zarodku. Biała mąka poddawana jest wielu obróbką, przez co tracone są pozostałe jej wartości. Dodawane są do niej środki: spulchniające, konserwujące, wybielające i zakwaszacze. Biała, kupna mąka przyczynia się bezpośrednio do podwyższenia naszej wagi i zwiększenia poziomu cukru we krwi.
Mąka pełnoziarnista wolniej się wchłania, dzięki czemu jest bardziej sycąca i bardziej zaspokaja głód. Spożywanie produktów z mąki pełnoziarnistej zmniejsza ryzyko powstania otyłości, chorób jelit, miażdżycy, jak również wyrównuje poziom cholesterolu i  cukru we krwi.

DSCF5911

A co to jest gluten i czemu jest dla nas taki szkodliwy?

Gluten, czyli kompleks białkowy (gluteniny i gliadyny) dający produktom mącznym elastyczności i lepkości Mąka wraz z wodą tworzy strukturę sieciową, która zatrzymuje pęcherzyki dwutlenku węgla w cieście, odpowiadające za wzrost podczas wypiekania.

imagesG8PHP9QV

Występuję w najpopularniej używanych produktach wykonanych z zbóż tj.: żyto, jęczmień, pszenica. Nadmierne spożywanie glutenu powoduje dolegliwość związane ze snem, otyłością i uczucie chronicznego zmęczenia. Coraz więcej ludzi w obecnych czasach ma alergię na gluten lub jest chory na celiakię. Pomocą jest wtedy dieta bezglutenowa, czyli całkowite odstawienie produktów go zawierających. Dietę tę, zaleca się również przy chorobach autoimmunologicznych m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, stwardnienie rozsiane i łuszczycy.

images8KLQZF63

A teraz kilka opisów mąk bezglutenowych.

Mąka z ciecierzycy (cieciorki) – łatwo wiąże składniki, najpowszechniejsza w kuchni indyjskiej, szczególnie zalecana dla wegetarian z racji na dużą zawartość białka. Zastosowanie do przekąsek słodkich i wytrawnych, zagęszczania zup i sosów.

Mąka quinoa (komosa ryżowa) – posiada niski indeks glikemiczny. Zastosowanie do domowego pieczywa, tortilli, naleśników i ciast.

Mąka sojowa – jest bardzo puszysta, a po połączeniu jej z wodą, można stosować jako zamiennik jajek. Chleby wypiekane z tej mąki mają przedłużoną świeżość. Zastosowanie do słodkich wypieków, deserów (nie wymaga wstępnej obróbki), zagęszczanie zup, sosów. Jest podstawowym składnikiem przy produkcji mleka i pasty sojowej.

Mąka jaglana – wypieki zrobione z tej mąki są bardzo jasne. Zastosowanie do  ciasteczek i zagęszczania potraw, gdyż nie tworzy grudek i ma neutralny smak.

Mąka z amarantusa – zawiera dużą wartość odżywczą i dietetyczną. Warto ją dodawać jako domieszkę do innych mąk dla podniesienia wartości wypieków.

Mąka ryżowa – ma delikatnie słodki smak i nie wywołuje uczuleń. Wyroby z tej mąki są wyjątkowo kruche i kleiste. Zastosowanie do deserów, pieczywa i papieru ryżowego.

Mąka kukurydziana – miałka, o żółtym kolorze. Zastosowanie jako panierka, do zagęszczania sosów i zup.

Mąka z tapioki – podobna w strukturze do mąki ziemniaczanej. Zastosowanie do lukrów, musów, zagęszczania sosów i zup.

Mąka koksowa – ma słodki smak i aromat, reguluje poziom cukru we krwi. Zastosowanie, jako dodatek do ciast i deserów.

Mając młynki do zboża Waldner Biotech możemy zacząć eksperymentować w kuchni i dzięki wykorzystaniu różnych mąk, będziemy mogli spróbować tych samych potraw w całkiem innych odsłonach smakowych.

imagesW7D7CL3F

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (18)