Maski antysmogowe, ratunkiem dla naszego zdrowia

images (2)Informacja o smogu ostatnimi dniami obiegła całą Polskę. Nie dotyczyła już tylko Krakowa i Śląska lecz praktycznie całej Polski. Wszyscy wspólnie zaczęli się zastanawiać jak można oczyścić powietrze i sprawić by oddychanie było zdrowe. Najlepszym rozwiązaniem było by rozsądne palenie w naszych piecach, ograniczenie jazdy samochodem i przesiadka na komunikację miejską. Specjaliści doradzają by osoby, które nie muszą wychodzić w tym czasie z domów lepiej aby unikali zbędnych spacerów po mieście i aby nie wietrzyć mieszkań. Rozwiązaniem doraźnym na pogłębiający się problem okazały się maski antysmogowe. Nie rozwiązują one w żaden sposób problemu, ale na pewno chronią nasze zdrowie i pozwalają normalnie funkcjonować, ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na wolne z powodu smogu.

pobrane (1)Smog wnikając do naszego organizmu wywołuje skutki krótko i długofalowe. Pierwszymi objawami działania smogu są choroby układu oddechowego, chroniczny kaszel, zapalenie oskrzeli czy pogłębienie astmy. Negatywne działanie smogu może sięgać również do zaburzeń układu krążenia, co może przyczyniać się do zawałów serca i wylewów. Długofalowymi skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza jest powstawanie astmy, przewlekłych chorób i raka płuc, nadciśnienie i zmiany miażdżycowe. Uważać powinni wszyscy, a w szczególności kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze.

images (3)

 


Maski antysmogowe mają za zadanie oczyścić wdychane powietrze, które jest dostarczane do naszych płuc. Powietrze przechodzi przez filtracyjny materiał, który wyłapuje po pierwsze cząstki stałe i po drugie adsorbuje gazy i cząsteczki pary.

 

Aby maska spełniała swoje zadanie i była szczelna musi być odpowiednio dobrana. Maski, tak jak i inne nasze ubrania mają swoje rozmiary. Nie da się kupić uniwersalnej maski. Nie będzie ona po prostu spełniała swoich zadań i będziemy dalej oddychać nieprzefiltrowanym powietrzem. Takie zjawisko określane jest mianem przecieku wewnętrznego. Decydując się na zakup musimy zmierzyć swój obwód głowy, długość od oka do podbródka i obwód szyi. Wymiary te są bardzo ważne by prawidłowo dobrać maskę i aby przylegała ona ściśle z ciałem. Jedynie odpowiednie dopasowanie zabezpieczy nasze płuca przed szkodliwymi substancjami z powietrza.

jak mierzyć

miary

A co tak naprawdę nas chroni w maskach?
respro-cinqro-urban-filer-pack-2-sztDla wysokiej szczelności materiał z którego wykonane są filtry zrobiony jest z miliona spojonych włókien. Wyłapują one zawieszone w gazie cząstki stałe powstające np. z emisji spalin. Aby cząstki można było wyłapać i zatrzymać wewnątrz filtra jest on naładowany jonami dodatnimi i ujemnymi. Drugim ważnym materiałem działającym oczyszczająco jest aktywny węgiel drzewny. respro-cinqro (1)To właśnie on adsorbuje gazy i opary. Niestety materiały filtracyjne nie są tanie i tym powodem kształtowane są  ceny masek. Oczywiście na rynku możemy znaleźć tańsze podróbki, o znacznie mniejszym stopniu filtracji, więc finalnie i tak większość tego pyłu dostarczamy do płuc. W tańszych maskach zamiast Tkaniny Aktywnego Węgla Drzewnego (D.A.C.C) zastosowany jest materiał z przyklejonym proszkiem węglowym służący powszechnie jako pochłaniacz woni. Filtry oczyszczające w maskach Resporo musimy oczywiście wymieniać. Częstotliwość wymiany filtrów uzależniona jest tak naprawdę od stanu powietrza i sami musimy mniej więcej określić czas przydatności. Zaleca się wymianę jednak co miesiąc, co 69 godzin lub nawet częściej. Samą maskę również możemy umyć pod bieżącą wodą minimum raz w miesiącu. Wcześniej jednak należy usunąć z niej filtr i zawory.

Kolejnym ważnym punktem konstrukcji maski są zawory wydechu. Mają one służyć do odprowadzania poza maskę wydychanego przez nas powietrza, czyli pary wodnej, dwutlenku węgla i ciepła. Zawory te są tak skonstruowane, że mogą otwierać się tylko na zewnątrz, jak zaczynamy wdech automatycznie się zamykają. Zawory te zapobiegają również nasączaniu się filtrów i nie wymagają wymieniany.

images (1)Maska aby spełniała w 100 % swoje zadanie musi dokładnie przylegać do twarzy w okolicach ust i nosa. Na nos mamy specjalny zacisk, który dopasowuje się do zgięcia między nasadą nosa, a kością policzkową. Zacisk najlepiej ustawić na początku i zostawić go w takim ułożeniu. Nie należy go co chwilę zmieniać, ponieważ ciągłe odginanie i składanie może doprowadzić do pęknięcia blaszki.
Odpowiedni rozmiar, kształt i właściwości maski powodują, że nie czujemy jej podczas noszenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeżeli nas coś uwiera albo czujemy w tym dyskomfort szybko się zniechęcamy do użytkowania.

 

Maski Respro podzielone są również ze względu na stan naszej aktywności fizycznej.
Maska Respro Techno zalecana jest do użytkowania miejskiego, podczas codziennego chodzenia po mieście. Respro Cinqro przystosowana jest dla osób bardziej aktywnych, uprawiający sporty jak jazda na rowerze, bieganie, rolki. Zawory w tej masce szybciej wyprowadzają wydychane powietrze na zewnątrz.

respro-techno respro-cinqro
Przy pierwszym kontakcie z maską możemy odczuwać pewne trudności w oddychaniu. Jest to normalne zjawisko i po pewnym czasie przyzwyczaimy się do innej formy oddychania. Niestety wdychane przez nas powietrze musi być mocniej zaciągnięte ponieważ posiada „barierę” w postaci filtra.

No Comments Yet.

Leave a comment