Ochrona przed smogiem!

Jakość powietrza, którym oddychamy staje się niezmiernie istotnym tematem w obecnych  czasach, kiedy to czyste powietrze stało się swego rodzaju luksusem. W szczególności w dużych miastach o sporym natężeniu ruchu samochodowego, ale również w miejscach dużych skupisk domów mieszkalnych, poziom zanieczyszczenia powietrza bywa wyjątkowo wysoki. Normy zawartości poszczególnych rodzajów pyłów czy związków chemicznych nierzadko przekraczane są kilkukrotnie. Nie można więc zapominać że na równi z drogą pokarmową, drogi oddechowe są głównym wejściem dla substancji mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia naszego organizmu. To jak silnie oddziałuje na nas zanieczyszczenie powietrza zauważyć można po stale rosnącej epidemii chorób układu oddechowego, szczególnie na tle alergicznym jak np. astma, wywoływanych lub zaostrzanych również przez wirusy, bakterie czy grzyby.

Jak powinniśmy więc zabezpieczać się przed szkodliwymi dla zdrowia skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem?

Przebywanie na zewnątrz

Przede wszystkim w czasie najwyższych stężeń parametrów smogowych najlepiej mocno ograniczyć przebywanie na dworze (lub na polu, jeżeli ktoś mieszka w polskiej stolicy smogu – Krakowie). Aby być na bieżąco z aktualnym stanem jakości powietrza dobrze jest sprawdzać go przez internet lub za pośrednictwem poręcznych aplikacji na smartfona. Dzięki temu możemy przełożyć załatwianie mniej ważnych spraw na dni mniej zatrutego powietrza.

Podczas wysokich stężeń niebezpiecznych substancji w powietrzu również lepiej darować sobie wieczorne spacery, a biegi po parku zamienić na bieżnię w klubie fitness. Z domu wychodzić jednak musimy, więc na ten czas najlepiej zaopatrzyć się w maski antysmogowe. Z racji rosnącej świadomości społeczeństwa maseczki, szczególnie w dużych miastach, przestały już wywoływać sensacje. Powinien być to już ostateczny argument za tym, że każda osoba świadoma wartości dbania o własne zdrowie na co dzień powinna nosić ochronną maseczkę.

Istotnym elementem jest również wybór środków transportu. W dużych miastach, gdzie komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta, wybór publicznego środka transportu powinien być dla nas oczywistością. Wybierając przykładowo dojazd tramwajem oszczędzamy nie tylko paliwo, ale nierzadko czas który musielibyśmy poświęcić na stanie w korku w godzinach szczytu. Co jednak najważniejsze, każdy taki pojedynczy wybór to cegiełka do poprawy ogólnego stanu jakości powietrza w mieście.

Natomiast dla zapalonych sportowców, którzy wybierają dojazdy rowerem, inwestycja w wysokiej jakości maseczkę z wydajnym filtrem to absolutna konieczność. Przebywanie w spalinach aut bez odpowiedniej ochrony to zbyt wysokie ryzyko dla naszego zdrowia.

Przebywanie w pomieszczeniach

Niezbędną praktyką dla zachowania odpowiedniej ilości tlenu w pomieszczeniach jest ich wietrzenie. Co jednak jeśli wpuszczając „świeże” powietrze z zewnątrz, pomieszczenie napełniamy również szkodliwymi składnikami smogu? Z pomocą przychodzą nam więc oczyszczacze powietrza. Dzięki doborze odpowiedniego urządzenia możemy oczyścić powietrze ze składników smogu takich jak drobnocząsteczkowe pyły zawieszone za pomocą filtra HEPA. Dodatkowo, jeżeli w urządzeniu znajduje się również filtr węglowy, umożliwi to usunięcie toksycznych związków chemicznych, w tym lotnych, jak również zneutralizuje nieprzyjemne zapachy dymu.

Oczyszczacz pozbędzie się również niepożądanych składników powietrza pochodzących z wnętrza mieszkania, takich jak kurz, roztocza, zarodniki pleśni czy sierść zwierząt, co jest szczególnie istotne dla alergików. Dla osób szczególnie podatnych na infekcje przydatny okazać się może filtr z lampą UV, który pozbywa się z powietrza również bakterii i wirusów. Wyjątkowym oczyszczaczem posiadającym wszystkie wyżej wymienione rodzaje filtrów jest VirusKiller firmy Radic8.

Pamiętajmy, że zakup oczyszczacza powinien być przemyślanym wyborem. Należy rozważyć nie tylko funkcjonalność i cenę danego urządzenia, ale sprawdzić dostępność części zamiennych (w tym filtrów). Warto więc zastosować zasadę, iż zakup tańszego produktu niższej jakości może wiązać się tak na prawdę z wyższymi kosztami eksploatacji.Inwestycja w porządny oczyszczacz powietrza na pewno zaprocentuje zmniejszoną częstotliwością infekcji układu oddechowego oraz ewentualnych objawów alergicznych. Ponadto stanowić będzie profilaktykę zmniejszającą ryzyko wystąpienia wielu innych chorób, u podłoża których leży zatoksycznienie organizmu, w tym nawet nowotworów.

Dodatkowe wskazówki

Aby wspomóc organizm w walce z zanieczyszczeniami pochodzącymi z powietrza warto zadbać o wysoką jakość diety oraz odpowiednią suplementację. Przyjmowanie składników takich jak witamina A, C, E i selen pomoże zneutralizować nadmiar wolnych rodników poprzez działanie antyoksydacyjne oraz wesprze układ immunologiczny w samooczyszczaniu z niebezpiecznych toksyn. Wspaniałym źródłem naturalnej suplementacji mogą okazać się świeże soki przygotowywane w wyciskarce wolnoobrotowej.

Dobrą praktyką zdrowotnej profilaktyki będą również wyjazdy za miasto. Parodniowe lub nawet kilkugodzinne oddychanie naprawdę czystym powietrzem da chwile wytchnienia naszym płucom oraz możliwość ich oczyszczenia. Przed wyjazdem upewnij się, że wybrane miejsce na pewno jest czystsze od miejsca zamieszkania. Dobrym przykładem niewłaściwego wyboru miejsca odpoczynku jest Zakopane, mylnie utożsamiane z czystym, górskim powietrzem. W Zakopanem natomiast zdarza się, że występuje równie zanieczyszczone powietrze co w pobliskim Krakowie.

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (24)