Soki oszukane czy soki prawdziwe?

W sklepach dostępnych jest wiele owocowych czy warzywnych napojów, których etykiety i
reklamy kuszą konsumentów swoją zdrowotnością, zawartością witamin i wszystkiego co najlepsze. Prawda jest jednak taka, że często są to obietnice bez pokrycia. Produkty takie jak napoje czy soki z kartonu nie dość, że nie przyniosą naszemu zdrowiu korzyści, to mogą mu nawet zaszkodzić.

Napojecouleurs

Jeżeli coś wygląda jak sok nie znaczy od razu, że nim jest. Wszelkiego rodzaju napoje mogą mieć śladowe ilości owoców
czy warzyw przy jednoczesnym sporym dodatku substancji takich jak: cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, słodziki, konserwanty, przeciwutleniacze, barwniki, aromaty, syntetyczne witaminy, itp… Producentowi napoju zależy głównie na jego trwałości (aby miesiącami mógł stać na półce sklepowej), atrakcyjnym wyglądzie, smaku i zapachu, a na szarym końcu na zdrowiu konsumenta. Dlatego najlepiej darować sobie picie napojów, smakusiów, wód smakowych i temu podobnych. Co ważniejsze nie należy też wierzyć, że to co przeznaczone dla dzieci jest zdrowe.


Soki ze sklepu

O ile na opakowaniu znajduje się napis sok 100% możemy być w miarę pewni, że nic oprócz soku z owoców i warzyw w nim nie znajdziemy. Ale czy możemy być przekonani o jego wysokiej jakości?200556278-001x

Pod względem zawartości substancji służących zdrowiu takich jak witaminy, minerały, enzymy czy przeciwutleniacze, kupowany sok jest wyjątkowo ubogi. Dzieje się tak ze względu na długi proces technologiczny produkcji soku z kartonu. Wytłoczony przemysłowo sok poddawany jest pasteryzacji, czyli działaniu wysokiej temperatury pozwalającej na pozbycie się mikroorganizmów, jak również powodującej zniszczenie większości prozdrowotnych właściwości. Następnie sok jest filtrowany tak, aby nie pozostały w nim resztki miąższu – stąd jego niezwykle wysoka klarowność. Następnie zwykle sok poddawany jest zagęszczeniu w celu uzyskania koncentratu (także w wyniku działania wysokiej temperatury), a przed rozlaniem do opakowań dopełniany wodą w celu uzyskania pierwotnej objętości. Także materiały opakowań, w których sprzedawane są soki nie służą naszemu zdrowiu. Plastikowe butelki czy warstwa aluminium pokrywającego wnętrze kartonu wchodzą w reakcję z kwasami owocowymi, przechodząc tym samym do pitego przez nas soku. W sklepach można znaleźć także soki niepasteryzowane, które  w trakcie wyciskania metodami przemysłowymi i podczas transportu również utraciły sporą część swoich cennych właściwości. Do tego znalezienie ich w lodówkach wcale nie jest takie proste, gdyż wiele ze stojących tam ładnie zapakowanych w małe buteleczki soków także jest pasteryzowanych.

Podsumowując, kupując gotowe soki ze sklepu musimy liczyć się z tym, że nic cennego nasz organizm nie otrzyma, jedynie cukier i śladowe ilości składników odżywczych.

Soki wyciskane

Picie wyciśniętych przez siebie soków to najlepszy wybór. Sok robiony w zaciszu własnej kuchni, najlepiej na wolnoobrotowej wyciskarce, da nam bogactwo witamin, minerałów, enzymów i innych fitoskładników. Jeżeli chodzi o to czym najlepiej pozyskiwać soki, to dla przypomnienia artykuł o wyższości wyciskarek wolnoobrotowych nad sokowirówkami. Posiadanie sprzętu do samodzielnego wytwarzania soków daje nam nieograniczone możliwości tworzenia własnych kompozycji smakowych czy dobierania składników pod względem leczenia określonych dolegliwości. Możemy wtedy pić soki praktycznie codziennie, dostarczając niezliczonej ilości prozdrowotnych związków w naturalnej, najlepiej przyswajalnej formie.zebra-whole-slow-juicer (1)

Wyciskarkę wybrać należy taką, aby jej użytkowanie było proste i przyjemne. Przydatny może okazać się duży otwór wsadowy czy dodatkowe sitko do koktajli. Wszystko jednak zależy od  naszych preferencji, a najważniejsze jest by jak najczęściej robić i pić
pełnowartościowe świeżo wyciskane soczki.

 

 

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (32)