Wykorzystanie wody alkalicznej w gospodarstwie domowym

Woda zjonizowana to nie tylko dbanie o zdrowe ciało i wyrównywanie pH naszego organizmu. Dzięki niej możemy również w sposób ekologiczny wysprzątać nasze domy i przygotować zdrowy posiłek. Taki sprzątanie bez użycia chemii, na pewno wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie.images3NVGHFYH

Na domowym jonizatorze możemy uzyskać wodę od mocno kwasowej po mocno zasadową. Stosując odpowiednie pH możemy naturalnie zadbać o nasz dom, roślinność i zwierzęta. Woda, którą pijemy w celach zdrowotnych ma zazwyczaj pH ok 9,2 jest ona dla nas najlepsza i najbezpieczniejsza. Wybierając inne wartości pH możemy poszerzyć możliwości wykorzystania naszego jonizatora.

Oto kilka porad do czego używać taką wodę.

images (4)Woda na poziomie pH ok 11,0 nie nadaję się do picia. Możemy ją jednak śmiało wykorzystywać do mycia produktów spożywczych, do czyszczenia naszych sprzętów kuchennych i wycierania blatów. Czyszcząc tą wodą deski kuchenne w łatwy sposób pozbędziemy się z nich osadzonego tłuszczu i zapachu. Podobne działanie uzyskamy przy odplamianiu ubrań. Zabrudzone ubranie należy zanurzyć na ok godzinę w wodzie alkalicznej i następnie wyprać. Stosowanie mocnych detergentów odplamiających może uszkodzić nam materiał lub zostawić nieprzyjemny zapach w odróżnieniu od wody alkalicznej.

Wodę o pH w granicach 8,5 – 9,5 możemy spokojnie spożywać dlatego warto ją wykorzystywać do przygotowywania naszych posiłków czy napojów typu herbata/kawa. Sprawi ona, że nasze potrawy będą zdrowsze, łatwiej będą się przyswajać i będą bardziej smaczne.images Niektóre produkty (tj ryż, fasola i inne rośliny strączkowe) gotowane w wodzie alkalicznej mogą mieć, nawet krótszy czas obróbki termicznej. Badania wykazały, że warzywa gotowane wodzie alkalicznej zachowują w sobie więcej witamin i wartości odżywczych, niż te gotowane w zwykłej wodzie. Woda o tym pH wpływa również na nasze rośliny. Jeżeli mamy na parapecie domowy ogródek ze świeżymi przyprawami, warto podlewać go wodą alkaliczną. Zagwarantuje to naszym roślinom lepszy rozwój i świeższy wygląd. Kwiaty cięte czy kupione warzywa i owoce przemyte woda alkaliczna dłużej zachowają swoją świeżość i przydatność do spożycia.

pobraneWoda o pH neutralnym czyli 7,0 również ma swoje zastosowanie. Z racji na jej naturalną wartość i brak szkodliwych substancji możemy podawać ją naszym najmłodszym. To właśnie na jej podstawie najlepiej przygotowywać domowe posiłki dla niemowląt i dzieci.

 

images (2)Woda kwaśna o wartości 4,0 – 6,0 również nie nadaję się do picia. Możemy ją jednak wykorzystać do pielęgnacji naszej skóry. Używane mydła zazwyczaj mają charakter zasadowy co podrażnia naszą skórę i pozbawią ją naturalnego lekko kwaśnego odczynu. Użycie do przemywania twarzy kwaśnej wody, działa na nią jak tonik, oczyszcza, koi i nadaję jej prawidłowy kwaśny odczyn. Innym zastosowaniem kosmetycznym jest płukanie włosów. Powoduje to zamknięcie łusek włosów i nadaje im miękkiego i błyszczącego wyglądu. Wodą o tym odczynie (z racji na działanie oczyszczające) warto również płukać jamę ustną w celu pozbycia się bakterii i zapobieganiu rozwojowi próchnicy. Od strony bardziej gospodarczej wodę tę możemy wykorzystać do mycia powierzchni szklanych i luster. Dzięki szybszemu parowaniu ułatwi to nam końcowe mycie i zapobiegnie powstawaniu smug. A naszym zwierzętom woda o pH 4,0 – 5,0 pomoże, gdy mają biegunkę. Należy podawać ją czystą lub zmieszaną z pokarmem.

Woda mocno kwasowa, czyli o pH 2,5 ma działanie bakteriobójcze. images (3)Wykorzystujemy ją oczywiście jedynie do użytku zewnętrznego np. do dezynfekowania różnych przedmiotów i powierzchni gospodarczych. Świetnie się sprawdzi w dezynfekowaniu jaj. Dobrze jest również czyścić taką wodą nasze warzyw i owoce w celu pozbycia się z nich pestycydów i innych zanieczyszczeń. Używać ją możemy również do czyszczenia przypalonych garnków i odkamieniania czajników.

No Comments Yet.

Leave a comment