Zakwaszenie organizmu, z czego powstaje i jak z tym walczyć ?

W przyrodzie jak i w organizmie najważniejsza jest równowaga.

images22Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania naszego całego organizmu. Zakres pH naszej krwi, w którym wszystkie przemiany zachodzą prawidłowo to 7,35 – 7,45. Za utrzymanie takiego stanu odpowiada m.in. prawidłowe funkcjonowanie układów: krążenia, trawienia, gospodarka hormonalna i narządy tj. płuca (przez które wydalany jest dwutlenek węgla) i nerki (odpowiedzialne za usuwanie kwasów i zasad). Prawidłowe funkcjonowanie tych układów uzależnione jest zaś od poprawnej pracy narządów oraz od dostępności składników mineralnych o charakterze zasadowym, czyli sód, magnez, potas i wapń.

Nasz organizm można nazwać zamkniętym kołem, w który jedno od drugiego jest zależne. Jeżeli więc zakwasimy nasz organizm, koło kręci się w przeciwną stronę i niesie za sobą szereg kolejnych konsekwencji. 

images


Zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej następuje na skutek nienadążania naszego organizmu  z neutralizacją i z usuwaniem z niego kwasów. Nawet niewielkie wahania od normy, zaburzają już procesy przemiany materii, co ułatwia dostęp bakteriom i wirusom.

Kolejnymi konsekwencjami jest upośledzenie pracy tkanek, kości, komórek i towarzyszące temu bóle i opuchnięcia. Gromadzenie się wody jest swoistą próbą ratowania nas przed samozniszczeniem. Organizm przez zatrzymywanie wody i w konsekwencji puchnięcie, zabezpiecza się i próbuję rozcieńczyć nasze „wyschnięte” tkanki. 


Najgorszym scenariuszem zakwaszenia organizmu jest rak. Komórki rakowe bardzo dobrze znoszą kwaśne środowisko i dobrze się w nim rozwijają. Niestety zdrowe komórki w tym czasie giną.

Oczywiście zakwaszenie niesie za sobą jeszcze inne choroby takie jak:

 • reumatyzm
 • osteoporoza
 • nadciśnienie
 • choroby serca
 • miażdżyca
 • cukrzyca
 • kamica nerkowa
 • dna moczowa

 

hipoalergiczni-odkwaszanie-logoWarto zaznaczyć, że zakwaszenie może dotknąć całego naszego organizmu. Nie ma w naszym organizmie organu, układu czy też nawet komórki, która by mogła nie ulec uszkodzeniu przez zakwaszenie.
W grupie największego ryzyka, są osoby koło 40, jednakże nie oznacza to, że osoby poniżej tego wieku czy starsze nie mogą mieć zakwaszonego organizmu.

 

Jak powstaje w takim razie kwas w naszym organizmie?

Pierwszym sposobem na zakwaszenie organizmu jest nasza dieta i skutki uboczne trawienia tego co spożywamy.
Kwasy gromadzące się w organizmie, są to głównie pochodne rozkładu białek i cukrów.

Inną, dość częstą formą powstawania kwasów jest nadmierny i niewłaściwy wysiłek fizyczny.

Zakwaszenie może powodować również:

 1. nadwaga,
 2. spożywanie małej ilości płynów,
 3. przyjmowanie niektórych lekarstw,
 4. terapie odchudzające,
 5. uzależnienia od alkoholu i nikotyny,
 6. spożywanie nadmiernej ilości kawy czy tez herbaty,
 7. szybki i zestresowany tryb życia.

Poniżej przykładowe pierwsze objawy zakwaszenia:

 • ciągłe zmęczenie
 • rozdrażnienie
 • zimne stopy i dłonie
 • problemy żołądkowo-jelitowe
 • zgaga
 • towarzysząca nadwaga przy małej ilości spożywanych potraw
 • wypadanie włosów i łamanie się paznokci
 • bóle stawów, kości, mięśni
 • problemy z nerkami

Z życia codziennego, nagromadzenie się kwasów najlepiej obrazują objawy tj.:

Zgaga i nadkwasota – nadmiar kwasów żołądkowych, które wywołują stany zapalne błony śluzowej żołądka

Bóle mięśni – kwas mlekowy nagromadzony w mięśniach po dużym wysiłku

Oczywiście wiadomo wszystkim, że zasady neutralizują kwasy. Niestety nasz organizm nie może sam wytwarzać zasad, dlatego wymaga od nas odpowiedniej diety. Czynników zakwaszających w obecnych czasach jest tak wiele, że organizm w większości naszego życia ma niedobory tych minerałów. Pobiera je wówczas z zasobów nagromadzonych w naszych tkankach lub narządach jako zapasy na czas choroby.

Należy więc wspomóc i regularnie dostarczać w postaci diety i wody alkalicznej tych minerałów.

images3NVGHFYH

Pijąc wodę alkaliczną dostarczamy w niej jonów hydroksylowych i metali alkalicznych. Organizm pobiera związki (wapń, magnez, sód, potas) i przekształca je w węglan sodu, wodorowęglan sodu, węglan potasu, węglan wapnia i węglan magnezu, które są odpowiedzialne za neutralizację kwasów. Woda alkaliczna łatwiej rozpuszcza kwaśne zanieczyszczenia stałe, przez co łatwiej są usuwane przez nerki.

images0XFAMGDS

Pijąc codziennie taką wodę, mamy pewność, że pH naszego organizmu jest w normie, a wraz z nim wszystkie procesy życiowe.

No Comments Yet.

Leave a comment

Error. Page cannot be displayed. Please contact your service provider for more details. (8)