Czym jest ozon?
Ozon to nic innego jak tlen, tylko w formie cząsteczki złożonej z trzech atomów, a nie dwóch. Jest bezbarwnym gazem o bardzo charakterystycznym, dość silnym zapachu. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, o około 50% lepiej niż O2. Ta właściwość umożliwia uzyskanie wodnego roztworu ozonu oraz zapewnia ułatwiony transport przez błony komórkowe i do tkanek. Ozon jest związkiem o bardzo niskiej trwałości – po jego powstaniu ulega całkowitemu rozpadowi i powraca do formy normalnego tlenu już po czasie około 2 godzin. Z tego względu, aby móc korzystać z jego właściwości, niezbędny jest generator ozonu umożliwiający wytwarzanie ozonu na bieżące potrzeby. Szybki rozpad ozonu jest jednak cechą korzystną, ze względu na to, że ozon jest dla nas gazem szkodliwym. Jego niekorzystny wpływ na ludzki organizm jest kwestią stężenia i nie wywołuje szkodliwych efektów przy zastosowaniu podstawowych środków ostrożności i dawkach stosowanych w generatorach ozonu domowego użytku.
Jak większość z nas pamięta ze szkoły, ozon jest jednym z gazów, który tworzy warstwę ozonową zabezpieczającą naszą planetę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. To jednak tylko jedna z jego zasług. Ozon posiada właściwości, które są coraz lepiej przez nas poznawane, a jego wykorzystanie okazuje się bardziej wszechstronne niż mogłoby się wydawać. Najważniejsze zastosowania ozonu to:
- dezynfekcja powietrza
- oczyszczanie produktów spożywczych
- wspomaganie leczenia chorób skórnych
Oczyszczanie powietrza ozonem
Ozon poprzez swoje silne właściwości utleniające, wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i grzybobójcze. Oczyszczanie powietrza ozonem będzie więc wręcz niezastąpione dla osób cierpiących na alergie oraz osób o obniżonej odporności. Skorzystają więc wszyscy, dla których czystość powietrza pod względem mikrobiologicznym jest bardzo istotna dla lepszego zdrowia i samopoczucia. Ponadto ozon usuwa również wszelkie organiczne i nieorganiczne zapachy w pomieszczeniach, takie jak np. dym papierosowy czy zapach zwierząt domowych. Wchodząc w reakcje z cząsteczkami zapachowymi ozon likwiduje nieprzyjemne zapachy, a nie tylko maskuje je. Praktycznymi sposobami wykorzystania ozonowania powietrza mogą być:
- dezynfekcja pomieszczeń przeznaczonych dla małych dzieci, alergików, osób starszych oraz skłonnych do częstych infekcji
- usuwanie pleśni/grzybów ze ścian
- czyszczenie lodówki i szafek, w których przechowywana jest żywność
- dezynfekcja klimatyzacji
- pozbywanie się nieprzyjemnych zapachów
- walka z insektami czy innymi szkodnikami np. mole
Oczyszczanie produktów spożywczych
Kolejnym niezwykle użytecznym zastosowaniem ozonu jest dokładne mycie warzyw, owoców i innych produktów spożywczych. Jak większość z nas zdaje sobie sprawę, żywność w obecnych czasach jest dość mocno zanieczyszczona. Dzieje się tak w wyniku stosowania pestycydów, środków ochrony roślin, chemikaliów wydłużających trwałość produktów, jak również hormonów i antybiotyków w hodowli zwierząt. Dostęp do prawdziwej, organicznej żywności niejednokrotnie jest dość trudny i kosztowny w porównaniu do żywności z upraw przemysłowych. Niezwykle użyteczne dla osób dbających o jakość spożywanych produktów, może więc okazać się ozonowanie żywności. Ozon skutecznie rozpuszcza i usuwa pestycydy, fungicydy, hormony i inne szkodliwe związki chemiczne z powierzchni warzyw i owoców czy nawet mięsa. Jednocześnie żywność pozbawiana jest zanieczyszczeń mikrobiologicznych. I jest to wyjątkowo proste, gdyż wystarczy umieścić produkty w wodzie poddawanej ozonowaniu.
Właściwości lecznicze ozonu
Trzecim i ostatnim na naszej liście zastosowaniem ozonu są jego zalety medyczne. Ozon przyśpiesza gojenie ran i jest coraz powszechniej stosowany w tym właśnie celu przez medycynę konwencjonalną, w tym estetyczną. Udowodniono, że ozon pobudza ziarninowanie, odbudowę naskórka i poprawia ukrwienie tkanek. Dzięki właściwościom dezynfekującym przyśpiesza leczenie zakażeń skóry, a więc trudno gojących się ran takich jak np. owrzodzenia, oparzenia, odleżyny, zmiany cukrzycowe i alergiczne czy grzybicze choroby skóry. Na prawdę warto wypróbować takiego rodzaju terapii wspomagającej, gdyż efektywność jest wyjątkowo wysoka przy jednocześnie niskiej inwazyjności takich zabiegów. Ozonować zmienione chorobowo miejsca można poprzez moczenie w wyozonowanej wodzie bądź bezpośrednio ozonem w formie gazowej zamkniętym np. w plastikowym worku. Dla poprawy ogólnego stanu skóry można stosować również kąpiele w wyozonowanej wodzie, a do pielęgnacji kosmetycznej świetnie sprawdzi się naozonowana oliwa.