Zdrowa i bezpieczna pasta do zębów

Niektórzy mogą pomyśleć, że robienie własnej pasty do zębów to już gruba przesada i wymyślanie. Ja takiemu myśleniu jestem trochę przeciwna. Otóż z biegiem czasu ludzka świadomość rośnie, a niestety dostępne środki czystości i żywności coraz to mniej mają wspólnego z czymś naturalnym. Moim zdaniem, jeżeli mamy tylko taką możliwość, trochę czasu i chęci, możemy wiele produktów żywnościowych czy też nawet gospodarczych zrobić samemu. Każda nawet minimalna ilość dostarczanej chemii do naszego organizmu na pewno wpłynie nam na zdrowie.

images

Zacznijmy od past sklepowych i tego dlaczego warto z nich zrezygnować. W pierwszej kolejności poruszymy dość kontrowersyjny temat o fluorze i jego szkodliwości bądź nie.
Różni badacze zajmowali się tym zagadnieniem i niestety dla nas nie doszli do jednakowych wniosków. Wszyscy są jednak zgodni w tym, że fluor jest substancją szkodliwą jeżeli zażywamy ją w dużych ilościach. Istnieje w jego dawkowaniu ilość, która po przekroczeniu działa szkodliwie na nasze zdrowie.
Problemy i spory pojawiają się w momencie określenia spożytej ilości fluoru. Inne formy w jakich może być on dostarczany do naszego organizmu to: woda, powietrze, pożywienie i produkty uboczne przemysłu chemicznego. Głównym źródłem sporów jest równieżpobrane wpływ fluoru w profilaktyce przeciwpróchniczej. Naukowcy będący za wyeliminowaniem fluoru z past do zębów wskazują, że próchnica nie ma żadnego związku z niedoborem fluoru w organizmie. Twierdzą jednak, że koncepcja związana z dobroczynnym działaniem tego związku ma odciągnąć klientów od faktu, że podstawową przyczyną psucia się zębów jest zła dieta, bogata w cukry.

Ciemną stroną w wykorzystywaniu fluoru jest na pewno fakt używania go w trakcie wojen. Źródła donoszą, że dodawano go w niewielkich ilości do wody pitnej spożywanej przez więźniów, w celu osłabienia ich zdolności samodzielnego myślenia i możliwości w łatwy sposób kontrolowania ich zachowań. W następnych latach koncerny farmaceutyczne również przyjęły tę teorię i zaczęto dodawać fluor do środków uspokajających i psychotropowych. Najczęstsze źródło ich zbytu było w szpitalach psychiatrycznych i domach spokojnej starości.

images-1Wracając jednak do pasty, szczególnie ważna i wymagana ostrożność przy jej użytkowaniu jest w kontakcie z dziećmi. Wiadomo, że nasi najmłodsi są najbardziej narażeni na działanie różnego rodzaju czynników. Dodatkowo małe dzieci nie mają wyuczonego odruchu połykania i wypluwania. Dlatego też, zazwyczaj większość tego co mają w buzi zaraz połykają. Tak samo może się stać jeżeli dziecko będzie myło zęby pastą. Możliwość połknięcia jej plus niedokładne wypłukanie wodą może powodować nadmierne gromadzenie się fluoru. Skutkiem tego może być obniżenie koncentracji lub osłabienie. Dlatego dzieci do 7 roku życia w ogóle nie powinny używać pas z dodatkiem fluoru. W późniejszym wieku powinniśmy kontrolować ilość pasty na naszej szczoteczce, uznaną opcjonalną ilością jest wielkość porównana do ziarnka grochu. Na naszych pastach często również nie bez przyczyny istnieje komunikat „W przypadku stosowania innych preparatów z fluorem należy skontaktować się z lekarzem”, tylko kto czyta napisy na pastach do zębów.

W obecnych czasach na szczęście mamy coraz to większy dostęp do gotowych ekologicznych produktów lub możemy po prostu sami zrobić naturalne preparaty.

Przepis na domową pastę do zębów:

 • 2 łyżeczki oleju kokosowego
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 1 łyżeczka ksylitolu
 • kilkanaście kropli olejki miętowego

pobrane-1Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, należy zwrócić uwagę aby soda jak najdokładniej się rozpuściła.

Pastę z pojemniczka najlepiej nie nabierać bezpośrednio szczoteczką. Lepiej do tego użyć łyżeczki, aby nie przenosić zanieczyszczeń będących na szczoteczce do całej naszej pasty. Po takim myciu na koniec również musimy porządnie wypłukać jamę ustną.

Każdy z zawartych składniki w tej paście niesie ze sobą pozytywne działanie:

Olej kokosowy:

 • zawarty w nim kwas kaprylowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo
 • chroni dziąsła, zapobiegając ich krwawieniu
 • niweluje słonawy smak sody
 • o innych zaletach oleju kokosowego możemy przeczytać w artykule „Zalety oleju z kokosa
 • najlepiej używać olej kokosowego nierafinowanego, tłoczonego na zimno, polecamy do tego prasę Yoda

Soda oczyszczona:

 • oczyszcza zęby
 • neutralizuje kwasy produkowane przez drobnoustroje
 • pochłania zapachy i zapewnia świeży oddech
 • (sodę najlepiej kupić w sklepie chemicznym, taka ze sklepu może zawerać jeszce inne związki)

Ksylitol:images

 • działa przeciwpróchniczo
 • likwiduje płytkę nazębną
 • wzmacnia mineralizacją szkliwa
 • hamuje rozwój szkodliwych bakterii

Olejek miętowy:

 • zapewnia przyjemny zapach

No Comments Yet.

Leave a comment