Nasza skóra ciągle wystawiana jest na różne czynniki powodujące jej przedwczesne starzenie się. Skóra po lecie często jest przesuszona promieniami słonecznymi, a tuż zaraz po lecie przychodzi zima i znowu nadchodzą mrozy, deszcze i zimny wiatr. Dodatkowymi czynnikami pogarszającymi jej stan jest złe nawodnienie i kosmetyki, których używamy na co dzień. Wszystkie te elementy przyczyniają się do obniżenia kolagenu w skórze, co powoduje zmniejszenie jej elastyczności.
Do pielęgnacji skóry powinniśmy używać wody o pH niższym niż 5,0. Zwykła woda z kranu pozbawia nas naturalnej bariery ochronnej, przez co staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie czynników chorobotwórczych. Woda kwasowa ma zbliżone pH do tego naturalnego skóry i dzięki temu działa na nią regenerująco, a skóra wygląda świeżo i zdrowo.
Woda kwaśna ma właściwości ściągające i oczyszczające (usuwa szkodliwe patogeny). Zalecana jest szczególnie w walce z trądzikiem, grzybicą, łuszczycą itp.
1.Przy problemach z grzybica skóry zaleca się terapię:
Miejsca dotknięte grzybicą umyć ciepłą wodą z mydłem, wytrzeć do sucha, a następnie 4-6 razy dziennie zwilżać podgrzaną wodą kwasową o pH 2,5.
2. Przy problemach z łuszczycą zaleca się terapię:
Jeden cykl leczenia trwa 6 dni. Przed rozpoczęciem leczenia uszkodzone obszary należy wymyć mydłem z wodą, następnie potrzymać miejsca dotknięte zmianami chorobowymi nad parą lub położyć gorące kompresy, żeby skora stała się miękką. Po tym zabiegu, uszkodzone miejsca trzeba dobrze zwilżyć ciepłą wodą kwasowa o pH 2,5, a po 5-8 minutach rozpocząć ich zwilżanie podgrzaną wodą alkaliczną o pH 9,5.
Pozostałe 6 dni zwilżać tylko wodą alkaliczną, 5-8 razy dziennie. Leczenie wodą kwasową nie jest więcej potrzebne. Ponadto, pierwsze trzy dni leczenia, trzy razy dziennie, przed posiłkiem, trzeba wypijać po 150 g wody kwasowej o pH 2,5, a pozostałe trzy dni – po pół szklanki wody alkalicznej o pH 9,5.
Po pierwszym tygodniu leczenia (pierwszym cyklu) robi się tygodniową przerwę i leczenie jest powtarzane ponownie, jak opisane wyżej. Ile takich cykli powinno być, zależy od ciała człowieka, jego wrażliwości i od tego, jak szczegółowo on przestrzega niniejszych zaleceń.
Dla niektórych ludzi w ciągu leczenia wodą żywą skóra staje się bardzo sucha, swędzi, pęka lub boli. W takich przypadkach konieczne jest zwilżanie skory wodą kwaśną, w celu złagodzenia skutków wody alkalicznej.
3. Przy problemach łojotokowych skóry zaleca się terapię:
Rano i wieczorem umyć twarz ciepłą wodą z mydłem, wytrzeć ją, a następnie zwilżyć podgrzaną wodą kwasową o pH 2,5. Jeżeli są możliwości, trądziki można zwilżać częściej.
Podobnie przebiega leczenie trądziku młodzieńczego. Dodatkowo można wypijać po pół szklanki wody martwej.
Woda alkaliczna dzięki mniejszym cząsteczkom łatwiej jest przyswajalna przez nasz organizm i nawadnia go już na poziomie komórkowym.
Do pielęgnacji naszej skóry warto więc stosować i wodę żywą (alkaliczną) i wodę martwą (kwasową). Dbamy o nią wówczas jednocześnie od zewnątrz i od wewnątrz. Wodę zjonizowaną możemy zrobić sobie samemu w domu na jonizatorach PTV-KL lub aQuator Silver+.