Kobiece hormony
Hormony to substancje wytwarzane przez narządy wydzielania dokrewnego takie jak trzustka, tarczyca, nadnercza, jajniki, jądra. W kobiecym organizmie substancji hormonalnych jest zdecydowanie więcej niż w męskim i tworzą one znacznie bardziej skomplikowaną i dynamicznie zmieniającą się równowagę hormonalną. Stężenia hormonów kobiecych zmieniają się zarówno z biegiem lat w kolejnych fazach życia, lecz również wahają się cyklicznie w ciągu miesiąca. To bardzo czuły na zmiany system i niestety w obecnych czasach może być on zaburzany na wiele sposobów. Zaburzenia równowagi hormonalnej wywoływane mogą być różnymi substancjami dostarczanymi do organizmu z zewnątrz, takimi jak leki hormonalne, pestycydy z roślin, hormony zwierzęce z mięsa i mleka czy nawet składnikami plastikowych opakowań (bisfenol, znany również jako BPA). Jak widać na stężenia hormonów ma wpływ nasza dieta i codzienne wybory, jak również dochodzą do tego czynniki wewnętrzne takie jak stres czy inne problemy.
Naturalne wsparcie kobiecej gospodarki hormonalnej
Zanieczyszczone środowiska i niezdrowy tryb życia mogą prowadzić do nieprzyjemnych skutków zdrowotnych oraz pogłębiać objawy wynikające z naturalnych wahań stężeń hormonów. Oczywiście każde nieprawidłowości powinny być konsultowane z lekarzem, lecz są jednak takie dolegliwości, na które medycyna nie ma złotego rozwiązania i z pomocą mogą nam przyjść naturalne metody poprawy zdrowia. Za pomocą naturalnych środków, w tym świeżo wyciskanych soków można złagodzić wiele typowych nieprzyjemnych kobiecych objawów, takich jak przedmiesiączkowe zmiany nastrojów, zmęczenie, bóle głowy i brzucha, problemy skórne czy przybieranie na wadze. Także podczas trudnego okresu menopauzy możliwe jest wsparcie organizmu i polepszanie samopoczucia poprzez dostarczanie właściwych składników odżywczych.
Przepisy na soki specjalnie dla kobiet
Sok łagodzący zespół objawów przedmiesiączkowych
- 2-3 liście szpinaku lub mniszka lekarskiego
- 2 liście sałaty
- 1 pomarańcza razem z białym włóknem
- 1 średni burak z liśćmi
- pęczek natki pietruszki lub ½ ogórka
- łyżeczka oleju lnianego dodanego do gotowego soku
- plaster ananasa (opcjonalnie)
Sok o takim składzie będzie korzystnie działał na regulację gospodarki wodnej, której zaburzenia w ostatniej fazie cyklu mogą być szczególnie dokuczliwe. Dostarczy również składników działających korzystnie na układ nerwowy przez co pozytywnie wpłynie na nastrój. Sok może okazać się również skutecznym zamiennikiem słodyczy, na które pojawia się zwiększona ochota. Również korzystny wpływ na stan układu hormonalnego ma dodatek olejów roślinnych tłoczonych na zimno. Zawarte np. w oleju lnianym Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe (czyli NNKT) uczestniczą w produkcji hormonów, w tym również płciowych. Ich niedobór może więc zaburzać równowagę hormonalną.
Sok na menopauzę
- 2 łodygi selera naciowego 2 łodygi ogórka
- ½ szklanki kiełków lucerny
- 2 liście sałaty lodowej
- plaster ananasa o grubości 5 cm
- garść liści szpinaku
Seler zawiera wapń, potas, magnez i witaminę B, które koją system nerwowy. Ogórek zawiera potas magnes pomagające kontrolować ciśnienie krwi. Ananas poprawia trawienie. Zielenina, w tym również szpinak zawiera duże ilości witaminy K zapobiegającej osteoporozie.
Sok na uderzenia gorąca
- 1 pomarańcza lub grejpfrut wraz z białym włóknem
- 2 liście sałaty
- plaster arbuza
- ½ szklanki kiełków lucerny
- 4 łodyżki natki pietruszki
- 1 mały ogórek gruntowy
- ½ małego buraka
Witamina C i bioflawonoidy zawarte w cytrusach łagodzą uderzenia gorąca. Sałata, arbuz i ogórek mają działanie chłodzące, mocno nawadniające i uspokajające. Kiełki lucerny zawierają korzystnie działające hormony roślinne, czyli fitoestrogeny. Burak natomiast dodaje energii i reguluje krążenie krwi.